Citat:
Ursprungligen postat av Rickenbacker69
Jo, jag vet att en normalbegåvad flygintresserad kan spaka ett plan själv utan att störta. Däremot har jag flera gånger varit med om att jag låtit någon bekant ta över spaken, och vederbörande började banka ganska kraftigt utan att ens märka att horisonten lutade!
Det problem jag tror att jag själv skulle ha med en Gripen är att det går rätt mycket fortare än man är van vid som privatflygare. Därmed är det nog inte helt enkelt att sätta ner kärran på banan, även om man kan flyga. Och jag vet ju själv att man gärna gör lite för snävt trafikvarv i nervösa situationer... Så jag tror helt enkelt inte att medelsvensson skulle klara det, oavsett hur mycket råd han/hon får via radio. En PPL-innehavare däremot, skulle antagligen lyckas sätta ner kärran någonstans i närheten av banan med lite assistans från marken.
Men så jävla svårt kan det inte vara. Har de noll landningsmjukvara i planet förresten?
Får man klara tydliga direktioner av någon som har gjort det förut tror jag i princip alla skulle klarat det.
De ser ju ens hastighet, höjd och lutning. Med hjälp av det kan de ju säga exakt vad man ska göra vid vilken tidpunkt för att landa.