Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 7
  • 8
2010-05-31, 10:41
  #85
Medlem
nicerpms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Fast, för att kunna få fri tillgång till okulärbesiktning av dragkrok låsanordning m.m. så måste man ju få ut dragkroken. Är den fastrostad så kan man ju trots allt inte veta i vilken kondition låssprint/mekanism är, om den är sliten och t ex glappar för mycket.

Därför så ger fastrostad krok en 2:a och ombesiktning. Rätt logiskt om du frågar mig, men givetvis irriterande för kunden när han står där i hallen. Men det är inte Bilprovningens fel, eller besiktningsgubbens, att bilägaren inte orkar bry sig om sin fina demonterbara krok mer under tiden mellan besiktningarna än att den hinner rosta fast.

Jo jag har det bra här nere i Liechtenstein, men vänder nog hemåt idag. Motor ska köras i bänk om nån timme sen svalna lite innan vi kan demontera den ur bromsbänken.

Hade förmånen att få studera en äkta Audi S1-motor idag, som jag tog några bilder på. Sen gluttade jag på en Audi R8 med Bentley W12 motor med dubbla turbo. Den var lite "hemlig" så den fick jag inte komma nära med kamera.


Dr Tinnitus

JA som sagt det är både ge och ta där. men jag som sagt välkomnar ett mer öppet och begripligt regelverk.
vi får väl se som sagt,

OT: det är med stor avund jag läser dom sista raderna. ska ner till Audi Forum Ingolstadt några veckor
för utbildning inom det närmsta. Ska försöka hinna med kolla in museum och R8lmm..
Citera
2010-05-31, 10:47
  #86
Medlem
nicerpms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rothman
Vidareutveckling av mitt förra inlägg.

Tänk nu lite logiskt och resonera med dig själv. Om Bilprovningen får en felkod, tex P0040, då säger de att det är fel på Lambdasignalen. Då säger du att den är bytt men du fattar inte hur man raderar felkoden och du tycker således att du inte skall få en ombesiktning. Hur i HELVETES DJÄVLAR skall du kunna bevisa att lambdan är bytt om du har kvar felkoden. Rent logiskt sett så raderar man felkoden samtidigt. Men å andra sidan säger du ju i tidigare inlägg att regelverken sällan eller aldrig efterföljs så jag förstår inte varför du oroar dig, i sådana fall så blir det ju inte en tvåa i den värld du lever i.

Kan hålla med om att det är en liten risk att kroken lossar från bilen, men hur i HELVETES DJÄVLAR skall du kunna bevisa att den verkligen inte trillar av, att låsanordningen är OK?

De regler som finns har uppkommit av en anledning och man kan väl bara vara glad att du inte varit med och bestämt vilka regler som skall gälla.

som sagt, känns som om jag kastar pärlor för svin. hur vet man hur lambdan är bytt? kan funka kolla om den är det. Jag lovar det märks. Du undra i vilket fall lambdan är bytt men felkoden kvarstår?
Dom flesta hyffsat tekniskt begåvade kan använda verktyg för byta en sond hemma. Men alla har inte tillgång till en vagcom. Dom kostar en slant. förstår du prinsipen eller ska jag gå in på detaljnivå?

och för återgå till kroken IGEN så om du tittar på hur den är byggd så skulle du även där förstå.. men ja.. är väl för mycket begärt om man jobbar på ett TEKNISKTVERK att begripa sådant? eller?

Tilllägg: ODBverktyget heter vagcom för vw/audi/porsche/skoda/seat. För Saab heter det ISAT/Tech2. Och det finns eftermarkadnasvertyg som tex Carsoft. Ville bara vara tydlig efter som den tekniska kompetensen inte verkar vara så hög
__________________
Senast redigerad av nicerpm 2010-05-31 kl. 10:55.
Citera
  • 7
  • 8

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback