Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-07-06, 21:54
  #37
Medlem
Spawnisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av r42e
Ring något djursjukhus. Och ge den blött hund/kattfoder, det äter dom!
Nu är det så att jag tyvärr inte har tillgång till sånt foder. Det är ju också för sent för att gå och handla.
Vill inte döda den ännu, vill se en stund hur den klarar sig, kanske äter smått?

Vad äter de helst? Den har inte rört frukten. Har inte fisk,sniglar eller maskar. Äter den bröd, musli?
Den har faktiskt gått 5 centimeter mot matskålen nu, så lite framsteg.
Citera
2010-07-06, 21:57
  #38
Medlem
Spawnisens avatar
Äter den skinka (som man har som smörgås pålägg) eller är det för salt?
Citera
2010-07-06, 21:58
  #39
Avstängd
Nyskaparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spawnisen
Nu är det så att jag tyvärr inte har tillgång till sånt foder. Det är ju också för sent för att gå och handla.
Vill inte döda den ännu, vill se en stund hur den klarar sig, kanske äter smått?

Vad äter de helst? Den har inte rört frukten. Har inte fisk,sniglar eller maskar. Äter den bröd, musli?
Den har faktiskt gått 5 centimeter mot matskålen nu, så lite framsteg.
Fem cm...om du vill hjälpa den så slår du ihjäl den direkt, jag tror att du bara förlänger dess lidande. Det är en kråka alltså en ickefråga, be någon avliva den om du inte kan göra det själv.
Citera
2010-07-07, 00:34
  #40
Medlem
bombaccis avatar
Om du vill göra en insats så var modig och generös o ta med den till en veterinär som kanske kan hjälpa den.

Hoppas du gör det.

Döda den inte, om den ska dö så låt någon veterinär avliva den.

Dock kan man undra om den nu blir frisk, hur den ska kunna klara sig att hitta föda? Men människor brukar iofs mata fåglar så det kanske dne kan fixa ändå.
Citera
2010-07-07, 08:38
  #41
Moderator
najass avatar
Hmmm, vi får nog fixa en sammanslagen tråd om detta. Det kommer ju massor av trådar kring detta ämne med skadade fåglar och andra djur, samt vid denna årstiden fågelungar som "övergivits" av sina föräldrar.

Nåväl, det är alltså INTE lönt att åka till veterinär eller djursjukhus trots att folk envisas med att skriva det i dessa trådar. De tar sällan eller aldrig hand om vilda djur. Däremot kan du kolla upp närmsta lokala KFV-person. Där kan du lämna den för adekvat vård.

http://www.kfv-riks.se/
Citera
2010-07-29, 09:51
  #42
Medlem
jonathanstranges avatar
Måsunge? Vad ska jag göra?

Hej!

Sitter på jobbet, imorse hörde jag en mås eller nåt skrika ute på innegården, så jag tittade ut. Det flyger en massa måsar över huset hela tiden, men nu sitter det en liten fågel på marken där nere. Den flög lite förut, men kom inte särskilt högt. Eftersom det är måsar/trutar här omkring så antar jag att det är något sådant, men den är liten och grå så den är knappast vuxen (dock inte jätteliten).

Den ser lite ut såhär: http://ydrebo.se/naturbild_2008/fiskmas/fiskmas8.jpg, men den har gulaktig näbb istället för grå. Den ser även ut att ha lite kortare stjärtfjädrar.

Ska man göra något? Den verkar inte kunna ta sig ut från innegården, men är inte så pass liten att den t.ex. behöver hjälp att matas eller så. Den ser snarare ut att vara något år.

Jag är totalt okunnig, men borde den inte kunna flyga ordentligt om den är så stor? Kanske oroar mig helt i onödan, men tänkte kolla med er som kan sådant här.

Mvh
Citera
2010-07-29, 10:12
  #43
Medlem
SNIFF2s avatar
Ring en veterinär som kan guida dig vidare... kanske
Citera
2010-07-29, 10:49
  #44
Medlem
svenkolrots avatar
Stoppa den i en plastpåse, knyt ihop den och släng den.
Citera
2010-07-29, 10:51
  #45
Medlem
toizs avatar
Ett tips är att dräpa den eftersom den kommer att växa upp till en bajsande mås.

Annars är det inget att oroa sig över vad gällen ungens säkerhet eller hälsa. Föräldrarna har koll på var den är och kommer med mat och tar hand om det tills den kan flyga ut från gården själv.
Citera
2010-07-29, 11:13
  #46
Medlem
trickydicks avatar
Vrid nacken av den, snabbt och smärtfritt.. Denna luftens råttor finns det redan tillräckligt av.
Citera
2010-07-29, 12:51
  #47
Medlem
rednandslimys avatar
Låt naturen ha sin gång. Är den för svag så blir den föda åt andra. Vad du än gör, gå inte och hämta den och starta en ny tråd där du vill ha tips hur du matar den....
Citera
2010-07-29, 12:52
  #48
Medlem
FetFulElaks avatar
Du skall göra skit... enligt svensk lag FÅR man inte ta hand om vilda djur (och måsar förtjänar att dö).
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback