Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-06-15, 21:42
  #277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blaugrana
https://www.instagram.com/p/BEaz_MLN...d=eku2vj0j3dhq

?
Det är hon.
Citera
2021-08-09, 09:34
  #278
Medlem
nickomyras avatar
Han har fått barn medans han har suttit inne . Vet ni med vem ?
Citera
2021-08-16, 15:42
  #279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MissLycka
Han finns på Facebook. Helt sjukt, ler in i kameran som om ingenting har hänt i sitt förflutna...

Det kan synas sjukt men det är bara ren och skär psykologi. Har du begått ett dylikt brott och beroende på hur du funkar för övrigt samt haft för tidigare erfarenheter så behöver det inte tära på dig varje vaken sekund så att det syns på utsidan. För vissa sätter det spår som syns för alltid men de är nog få eller så mår de så dåligt på insidan mestadels eller ibland när de blir ensamma, när försvaren falerar eller nån gång då och då. De flesta rationaliserar och förtränger, skjuter undan för att över huvud taget kunna fortsätta att leva i nuet. Vissa kanske är tillräckligt störda så de kan bortrationalisera sina handlingar så kraftigt så de inte ens anser de har någon skuld i det som hänt fast de kanske objektivt har delar eller hela skulden ty så funkar deras dysfunktionella psyke eller om man vill "funktionella psyke" för att de skall kunna leva vidare utifrån sina tidigare och senare erfarenheter. Andra mår dåligt ofta, blir psykiatriska patienter alt självskadar, självmedicinerar och tar sitt liv sakta men säkert eller brutalt.

Men det fyller en funktion för dig, många andra att förfasas av att han och andra kan se så till synes oberörda ut. Men du vet ingenting om hur man mår ibland, nån gång eller över huvud taget. Gå till dig själv....visst finns det saker du gjort som du kanske djupt ångrar eller kanske som tom påverkar dig ofta, dagligen men du kan väl också ibland eller mestadels uppvisa en mer tillrättalagd eller glad fasad alternativt tränga bort det och må mestadels bra.

Försöker bara nyansera och säga det ganska självklara här.
__________________
Senast redigerad av noviskis 2021-08-16 kl. 15:45. Anledning: missade info
Citera
2021-08-16, 16:09
  #280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tankar
Instämmer med dig, mrsharrycallahan. Det är riktigt att domen i Göta hovrätt som river upp den väl avvägda domen i Jönköpings tingsrätt, tyvärr ger sådana signaler till presumtiva anstiftare av mord. Domen i Göta hovrätt visar att anstiftan av mord är riskfritt, d.v.s. ett brott som anstiftaren inte blir dömd för, det gäller endast för anstiftaren att först bryta ner GM psykiskt.

Utan anstiftare i detta rättsfall - inget mord.

Lilla mördade treåriga Anna kan inte själv bevaka sin rätt. Jönköpings tingsrätt har hjälpt till med det.

Beklagligt nog har Göta hovrätt genom att riva upp tingsrättsdomen stjälpt det.

Jag är benägen att hålla med

Jag "praktiserade" på rättspsykiatrin när detta hände och pappan satt där för utredning. Jag blev väldigt intresserad av fallet och läste i stort sett hela förundersökningen vilket var ett oerhört omfångsrikt material. Jag minns också att det engagerade många på undersökningsavdelningen och vid ex ett möte med personal som ville engagera sig så vill jag minnas att nästan samtliga på avdelningen var representerade i alla olika yrkeskategorier och vi fick nästan inte plats i rummet.

Jag tror dock jag var en av de få som var så engagerad så jag tog mig tid att läsa igenom allt. Jag fick således också använda min fritid för att kunna läsa igenom allt och ganska mycket av denna under min tid där.

Jag träffade även pappan som var rel obekymrad och inte i kontakterna med mig eller övrig personal vad jag såg, verkade värst påverkad eller nedstämd. Det är det iof mest vanliga tycker jag enligt min erfarenhet dvs att personer som begått mkt allvarliga brott under den rättspsykiatriska utredningen inte är så tydligt tyngda eller påverkade utåt. Såvida de inte är apatiska eller på annat vis tydligt psykiskt sjuka.

Jag uppfattade både vid undersökningen och i det material jag läste att W var mkt lätt påverkad av sin kärlek till V.T och att deras dysfunktionella relation med olika krav och reaktioner på W´s agerande från V.T sakta men säkert bröt ner honom än mer från att möjligtvis/troligtvis ha varit jagsvag redan innan han träffade henne. Men klart var att han blev än mer viljelös och påtagligt styrd och påverkad av V.T.

Även om det inte går att dra några direkta paralleller till Knutby och förhållandet mellan Helge och Sara så var mina tankar att det var samma mekanismer som var rådande i detta fall. Jag tyckte också det fanns tillräckligt med bevisning i förundersökningen som pekade i den riktningen och jag blev förvånad när delar av det jag tog del av där inte var med i den slutliga domen. Med det inte sagt att det inte finns saker jag missat av varför det inte tilldömdes bevisvärde eller bedömdes lika stor tyngd men jag kunde efter domen inte släppa tanken på detta med att könens påverkan och vem som vanligen är agent och styrd påverkade utfallet.
Citera
2021-09-22, 23:25
  #281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av noviskis
...

Men det fyller en funktion för dig, många andra att förfasas av att han och andra kan se så till synes oberörda ut. Men du vet ingenting om hur man mår ibland, nån gång eller över huvud taget. Gå till dig själv....visst finns det saker du gjort som du kanske djupt ångrar eller kanske som tom påverkar dig ofta, dagligen men du kan väl också ibland eller mestadels uppvisa en mer tillrättalagd eller glad fasad alternativt tränga bort det och må mestadels bra.

....
Nog finns det händelser eller beslut som man fått ångra men här handlar det om en idiot som har mördat sitt eget barn, det är på ett helt annat plan och det är, tack och lov, inte speciellt vanligt.
Citera
2021-09-23, 00:49
  #282
Medlem
Är det någon som har FUP eller dom?
Citera
2022-03-30, 01:23
  #283
Medlem
Dom Värnamo tingsrätt

Citat:
Ursprungligen postat av Mumsbulle
Är det någon som har FUP eller dom?
https://anonfiles.com/Bcw7T5R1x6/W._..._Tingsr_tt_pdf
__________________
Senast redigerad av Svartvaden44 2022-03-30 kl. 01:25.
Citera
2022-04-20, 00:23
  #284
Medlem
utan.att.stannas avatar
Helvete vad vidriga människor. Helt otroligt att hon fick leva på som vanligt. Snacka om sinnessjuk subba..
Citera
2022-05-14, 13:17
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FuckThePigs
Hon skulle aldrig nånsin kunda beordra nån att mörda ett barn och det vet alla som känner henne.
Hon har bygt Bionicle med min son och lekt med han flertalet gånger, jag skulle inte tveka en sekund med att lämna min son till henne om jag skulle barnvakt.
Jag känner henne bättre en dom flesta och med tanke på att killen har suttit i totalt 39 timmars polis
förhör och blånekat att ha mördat ungen, att hon oxå levt under ständigt hot från han hela tiden har ju heller ingen betydelse, likaså som att han senast i februari flyttades till Vadstena för att han aldrig ansets så manipulativ och farlig som nu har nån betydelse....
Och har man aldrig varit borta i sånna människor själv så är det svårt att veta va man prater om

Om man kikar på Länsrätten i Jönköpings dom och sedan följande dom hos Förvaltningsrättens i Linköping för den aktuella perioden. Så framkommer det inget om att han aldrig ansetts så manipulativ som du skriver eller att han ständigt hotat henne. Sådan uppgifter kommer nämligen med till förhandlingen. Jag antar att hon skulle underrätta både Psykiatriska kliniken samt polisen. Men du som känner henne bord väl stöttat henne att anmäla hoten som du nämner?
Jag försöker absolut ej skydda W.N Mordet han begått är grymt vidrigt. Tycker detta fall är fruktansvärt och även väldigt tragiskt för målsägandena
Jag har läst domen Mål nr 848-03 och regerar starkt på V.T dagboksanteckningar, Likaså när M.M: berättar om när hon och V.T åt kebab. V.T tyckte då att det var jättebra att A var död eftersom hon egentligen aldrig skulle blivit född. M.M säger att V.T kunde vara mycket våldsam mot W.T Reagerar även på vad W.B och P.K berättar om V.T

LÄNSRÄTTEN I JÖNKÖPINGS LÄN Dom 2010-01-21 Mål nr 71-10 (Står delvis följande.)

ANMÄLARE
Chefsöverläkaren
Psykiatriska kliniken
Länssjukhuset Ryhov
551 85 Jönköping

PART
W.N
Psykiatriska kliniken, avd. C
Länssjukhuset Ryhov
55185 Jönköping

SAKEN
Fråga om indragning av till chefsöverläkaren överlämnad beslutanderätt
avseende vistelser inom och utom sjukvårdsinrättningens område (frigång
respektive permissioner)

YRKANDEN M.M.

Chefsöverläkaren anmäler följande till länsrätten den 13 januari 2010. Han
har dragit in samtliga permissioner för W.N, då det visat sig att
denne flagrant har brutit mot permissionsvillkor och säkerhetsplanen för sonen.
W.N har uppvisat tecken på att vara psykiskt försämrad.
Risken för återfall i brott är förhöjd. Det finns ett antal faktorer som nu stressar W.N.
Chefsöverläkaren uppger att han har dragit in de riktade permissionerna till praktikplats och till hemmet.
Vidare har han dragit in de permissioner om totalt 15 timmar per vecka som han har fått delegation för
samt även dragit in W.N`S frigång.

FÖRVALTNINGSRÄTTEN I LINKÖPING DOM 2010-05-11 Avkunnad i Vadstena Mål nr
2878-09 (Står delvis följande)

SÖKANDE
Chefsöverläkaren
Rättspsykiatriska regionkliniken
592 81 Vadstena

MOTPART
W.N
Rättspsykiatriska regionkliniken, Avd 21
592 81 Vadstena

SAKEN
Anmälan om fortsatt sluten rättspsykiatrisk vård enligt 16 § lagen
(1991:1129) om rättspsykiatrisk vård (LRV)

FÖRVALTNINGSRÄTTENS AVGÖRANDE


Förvaltningsrätten förordnar att den slutna rättspsykiatriska vården av W.N ska fortgå.

Om den rättspsykiatriska vården inte dessförinnan upphört, ska ny anmälan
göras senast den 11 november 2010.


Domen gäller omedelbart.

W.N genomgår sluten rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

Chefsöverläkaren anmäler behov av fortsatt sluten rättspsykiatrisk vård för
W.N och anför bl.a. följande. W.N har vårdats på
Rättspsykiatriska kliniken i Jönköping sedan 2004. Under vårdtiden i Jönköping
misskötte han sina permissioner samt bröt mot skyddsplanen för
den son som han fått i ett nytt äktenskap.
Det bedömdes att hans farlighet
hade ökat och av den anledningen överfördes han den 9 februari 2010 till
kliniken i Vadstena för fortsatt vård. Vårdtekniskt framkommer inga speciella
problem. I mars 2010 hade han yttrat självmordstankar/planer. Han har
inga egna friförmåner. Han har haft fyra bevakade besök och har begärt att
få möjlighet till obevakade besök, vilket har avslagits. Det föreligger till
följd av den psykiska störnigen, som är av allvarlig karaktär och svårighetsgrad,
risk för att han vid utskrivning återfaller i brottslighet av allvarligt
slag.

W.N motsätter sig fortsatt sluten rättspsykiatrisk vård. Det finns
ingen risk för återfall i brottslighet av allvarligt slag. Han har endast brutit
mot permissionsvillkoren. Han har inte haft några självmordstankar, men
tycker att det varit jobbigt att inte få träffa sin son. Han mår bra och hans
livssituation är annorlunda idag. Han har haft 16 bevakade besök på tre
månader. Han har träterapi en timma per vecka. I övrigt har han inga aktiviteter.
Citera
2022-05-14, 13:24
  #286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nickomyra
Han har fått barn medans han har suttit inne . Vet ni med vem ?

Ja han har fått en son i december 2007
Citera
2022-05-14, 13:26
  #287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nickomyra
Han har fått barn medans han har suttit inne . Vet ni med vem ?

Vill ej lägga ut moderns namn
Citera
2022-05-14, 14:04
  #288
Medlem

Senaste nytt om W.N vad jag känner till


Vad ska man säga? Lite över 19 år för mord på sin treåriga dotter!

Utdrag ur Förvaltningsrättens dom

FÖRVALTNINGSRÄTTEN I JÖNKÖPING

DOM
2022-05-11
Meddelad i Jönköping

Mål nr
2061-22

ANMÄLARE
Chefsöverläkaren vid Psykiatriska kliniken, Länssjukhuset Ryhov

MOTPART
W.N

SAKEN
Särskild utskrivningsprövning enligt lagen (1991:1129) om rättspsykiatrisk
vård, LRV; nu fråga om vårdens upphörande

FÖRVALTNINGSRÄTTENS AVGÖRANDE
Förvaltningsrätten beslutar att den rättspsykiatriska vården av W.N
omedelbart ska upphöra.

Chefsöverläkaren anmäler att den rättspsykiatriska vården kan upphöra.

Chefsöverläkaren anför bl.a. följande. Den
rättspsykiatriska vården av W.N har pågått i öppen form sedan 2019.
Den öppna vården har fungerat utan anmärkning och han har sedan våren 2021
behandlingskontakt med allmänpsykiatrins öppenvård i form av månadsvisa
uppföljningar, stödjande samtal och bedömning av överläkare. Han har inte
varit i behov av slutenvårdsinsatser och har ingen farmakologisk behandling.
Han har genomgående skött sig väl och hans psykiska stabilitet har bestått. Han
sköter sin sysselsättning, inom vilken han har fått utökat ansvar. Hans sociala
situation bedöms som stabil utan dysfunktionella inslag och han har ett socialt
nätverk. Den riskbedömning som genomfördes innan föregående utskrivningsprövning
bedöms fortfarande aktuell eftersom inga nya omständigheter eller
förändringar tillkommit i hans situation. Enligt riskbedömningen bedöms
W.N ha en stabil och välfungerande livssituation där risken för
allvarligt våld är låg utifrån de förutsättningar som nu går att överskåda.

W.N medger ansökan och anför bl.a. följande. Han delar helt
läkarens bedömning och vården kan avskrivas. Enligt riskbedömningen är
risken för återfall i brottslighet av allvarligt slag låg. Det har fungerat bra den
senaste tiden och det mesta flyter på. Det är stabilt med hans relationer, sociala
nätverk och arbete. Han kommer att fortsätta ha kontakt med öppenvården även
om den rättspsykiatriska vården avskrivs.

Åklagaren har ingen erinran mot framställan.


Förvaltningsrätten har som sakkunnig läkare hört P.G som
tillstyrker anmälan. Hon anför bl.a. följande. W.N har under åren
varit svårdiagnostiserad men lider av en personlighetsstörning som blir
väsentligt mycket bättre med tiden. Det är idag en helt annan störning än för 20
år sedan och det är tydligt att han idag är mycket stabilare. Det är väldigt lite
som talar för att hans personlighetsstörning numera har några konsekvenser
eller effekter. Den allvarliga risken finns i dagsläget inte kvar och går inte
längre att se. Den rättspsykiatriska vården bör därför upphöra.

SKÄLEN FÖR AVGÖRANDET

Enligt 16 § LRV ska vården upphöra för den som ges rättspsykiatrisk vård
enligt 31 kap. 3 § brottsbalken med särskild utskrivningsprövning, när det inte
längre till följd av den psykiska störning som föranlett beslutet om särskild
utskrivningsprövning finns risk för att patienten återfaller i brottslighet som är
av allvarligt slag, och det inte heller annars med hänsyn till patientens psykiska
tillstånd och personliga förhållanden i övrigt är påkallat att han eller hon ges
sluten eller öppen rättspsykiatrisk vård.

Chefsöverläkaren och rättens sakkunniga läkare anför att W.N
fortsatt lider av den personlighetsproblematik som föranledde beslutet om
särskild utskrivningsprövning. De menar dock att störningen under rådande
omständigheter inte medför någon risk för återfall i brottslighet av allvarligt
slag och att det inte längre är påkallat med psykiatrisk tvångsvård i någon form.
I målet framgår att den öppna rättspsykiatriska vården av W.N har
löpt väl och utan anmärkning under två och ett halvt års tid.

Av den riskbedömning som genomförts framgår bl.a. att W.N har
sårbarhet i relationer, vid stress och stresshantering och att dessa är viktiga att
hantera. Enligt såväl riskbedömningen som chefsöverläkaren är dessa
riskfaktorer dock hanterade genom riskreducerande åtgärder och
skyddsfaktorer. Risken för allvarligt våld bedöms låg utifrån de förutsättningar
som går att överskåda.

W.N har ett stabilt nätverk och en stabil relation sedan lång tid. Han
har full sysselsättning vilket fungerar väl och har fått utökat ansvar inom
denna. Läkarna bedömer enstämmigt att såväl hans psykiska tillstånd som hans
personliga förhållanden i övrigt är stabila över tid. W.N har också
löpande kontakt med den allmänna öppna psykiatrin och hans vilja att behålla
denna kontakt framöver på frivillig väg bedöms genuin.

Det har inte framkommit skäl att frångå läkarnas bedömningar och åklagaren
har lämnat chefsöverläkarens framställan utan erinran. Mot bakgrund av detta
och vad som i övrigt framkommit i målet är förutsättningarna uppfyllda för att
låta den rättspsykiatriska vården av William Nordh upphöra enligt 16 § LRV.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback