Citat:
Ursprungligen postat av tankar
OK, men att din argumentation huvudsakligen syftar till att vinna debatten (över en speciellt kunnig/skicklig forumdebattör, som även finns med i denna tråd) grundas enbart på dina egna ord i ditt pm till mig i tråden om mordet på Therese Johansson Rojo.
I detta rättsfall är ju den stora frågan huruvida den ena gärningsmannen är skyldig till anstiftan av mord på en oskyldig liten treåring. Anstiftaren har nu mot sitt nekande fällts av tingsrätten. Samma sak hände vad gällde anstiftaren av mordet på 15-åriga Therese, men där fälldes ju som vi vet anstiftaren i både tingsrätten och i hovrätten. I båda fallen tog mördaren sitt ansvar och erkände sitt allvarliga brott. Tack och lov är dessa förfärliga anstiftansbrott sällsynta.
Vad skönt att gärningsmännen "tar sitt ansvar". Vilka hyvens killar, hör du.
Nja, jag tror jag sa att det nog var Hamilkars kritik av mina inlägg som fått mig att skriva så pass utförligt om fallet som jag gjorde och att det förstås alltid finns i fara i att det leder till att man hellre vill vinna debatten än vara helt sanningsenlig. Men min åsikt var den samma från början och jag står fast vid den. Tove hade ingen önskan att Tim skulle döda Therese och hon trodde inte han skulle göra det. Det kan inte bevisas att hon uppfattade en hög sannolikhet för att mordet skulle ske, därför att man inte kan införa en sannolikhetskalkyl för en enstaka händelse som inte ännu inträffat, efter att den inträffat. Det visar i sig att man förstås inte kan anstifta ett mord likgiltigt vilket är logiskt och lexikaliskt snömos, men i svensk rättvisa kan man numera det.
I det här fallet sägs VT ha planerat mordet på flickan och direkt anstiftat dådet. Det kan mycket väl förhålla sig så. Problemet är att hon inte borde dömas ändå, för inga nya bevis har egentligen tillkommit förutom vittnesmål.
Den som ger vittnesmålet är en psykiskt störd man som begått mened och ändrat sin historia och som dessutom har egenintresse i att skylla mordet på någon annan. Vittnesmålet kommer sju år efter händelserna, efter det att mannen utsatts för terapi som svensk rättvisa tvingat på honom, en rättvisa som nu samtidigt skall döma opartiskt och blint. Vittnesmål hinner förändras och minnesbilder förvrängas på sju år, men märkligt nog anses mannens vittnesmål mer tillförlitligt idag och man bortser från hans första uppgifter som han länge höll fast vid.
Det här med häxeri är inte min idé, utan om du går tillbaka i tråden, så skall enligt mormodern till flickan enligt tidningsartikel ha uttryckt sig i termer av satanism. Det förvånar mig dock inte ett dugg, för det passar som hand i handske med bilden av häxan, den onda kvinnan i förhållande till den goda modern. Det finns så klart en mediadramaturgi i detta , byggd på arketypiska föreställningar, vilket man också kunde se i Sturebyfallet. Kvinnan som fresterska som t.om tvingar mannen att utföra mord inspirerad av sin demoniska svartsjuka. Det psykopatiska monstret och den oskyldiga oskulden. Mannen blir blott ett verktyg i kvinnans hand och det kittlar de kvinnliga läsarna som kan enas i fördömandet av kvinnan som är annorlunda och ond och inte är som dem. Naturligtvis kan det ligga något i sådana här föreställningar, men överdrifterna är också uppenbara.
På AB:s löpsedel igår stod det något om att
Hon tvingade honom att döda treåringen. Jag kan inte se från redogörelserna i fallet att han behövde bli tvingad. Han upplevde flickan som en börda och han beslutade att döda henne. Han hade ett sjukt sinne och han tog ett medvetet beslut. Det är mycket möjligt att kvinnan verkligen var delaktig i planeringen av hur han skulle dränka flickan i bäcken, men antagligen var hennes delaktighet inte lika direkt. Hon skriver själv enligt referat i sin dagbok att hon inte trodde han skulle göra det, trots att han tydligen flera gånger talat om det. Jag tror det förhåll sig så att hon utövade en påverkan på honom, förstås, men att han tog beslutet att döda flickan och planerade det på egen hand. En mycket farlig och sjuk man vars hanlingar förklarar sig själva, utan att man behöver införa en yttre halvdemonisk påverkan. Han anses tydligen fortfarande tills nyligen mycket sjuk och farlig. Det finns ingen anledning att devalvera hans brott och hans ansvar genom att påstå att han blev "tvingad".