Citat:
Ursprungligen postat av martigan
Hejsan,
Jag är i uppgraderingstagen och funderar på att köpa en i7 processor. Till denna söker jag en bra kylare. Jag har kikat lite på
Corsairs H50 kylare. Någon här som har erfarenhet om denna kylare?
Vad jag är mest nyfiken på är hur den påverkar chassi temperaturen i övrigt. För att ge maximal kylning så ska man ju låta fläkten på baksidan av datorn blåsa in luft i chassit för att på så sätt kyla radiatorn maximalt. Detta bör ju rimligtvis påverka luftflödet i lådan negativt? Med andra ord så kanske man får en CPU som hålls kall och bra medans tex moderkort, minne och grafikkort blir varmare än normalt.
Man kan ju eventuellt vända övriga fläktar i lådan åt andra hållet så man vänder hela luftflödet. Men chassit är inte riktigt designat med det i åtanke.
Kör med denna i min burk.
Processor i720 clockad till 3.8ghz(2.66ghz är orginal)
temperaturen idle pendlar mellan 43-45 grader obs rummet där min dator står har jag mellan 25-28 grader i då det är i övervånningen på huset och alla värme går upp.
Jag har ett "Antec twelve hundred chassi" och funkar fin fint i det men då har jag en fläkt i toppen som drar ut värmen med
När jag belastar processorn så har jag aldrig sett den över 60grader.
hd'na ligger på 23-29 grader.
Pumpen/fläkten 1200-1400RPM
Hoppas dett ger lite svar du kan ju även gå in på
http://www.sweclockers.com/recension...009/2#pagehead
Så har du en test på den och några andra kylare.