Citat:
Ursprungligen postat av antagonisten
snarare en helt vanlig TV-film med div. avdankade B-skådisar.
Charlton Heston och F. Murray Abraham är väl knappast B-skådisar? Avdankade var dom kanske både två vid det här tillfället, anledningen till att Heston var det är ju pga hans involvering i NRA, något som inte är poppis i liberala Hollywood. Någon TV-film känns det absolut inte som trots den strama budgeten.
Citat:
Ursprungligen postat av antagonisten
Varför skulle folk ha hört talas om den? Bara för att CH är med? Det finns oändligt många exempel på stora, kända skådespelare som i slutet av sina karriärer har accepterat vilka små skitroller som helst.
Rollen är inte liten alls, och rollen betydde mer för honom än något han bara gjorde för att få en lätt check. Han
bad regissören om att få den här rollen.
Citat:
Ursprungligen postat av Squadrista
Går den att få tag på?
Jag köpte min på Ebay, filmen har såvitt jag vet endast släppts i Brasilien och Japan (där Heston alltid varit jävligt stor). Min DVD kom från Brasilien, dom dyker upp där lite då och då, så håll utkik! Min gick bara på kanske 12-15 dollar + frakt.
Rekommenderar den verkligen, bra skådespeleri från de flesta involverade (speciellt Heston som imponerar med tysk brytning!) och skapligt spännande rakt igenom. Tycker det är synd att den inte nått en större marknad, hoppades lite på det efter att Heston gick bort, men den har fortfarande inte fått en större release.
Det var för övrigt Hestons
allra sista roll.