Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-05-16, 09:33
  #1
Medlem
Gluff75s avatar
tjena bilexperter

Jag måste köpa bil snarast.

Jag har två småbarn + katt (och en fru) som behöver skjutsas runt rätt ofta, mest i stan men även ett antal längre turer då och då. Gissar på 1500 km/år. Kombi är ett måste.

Jag tänkte lägga 50- 100kkr. Vill givetvis ha en bil med bra drag och bensinsnål

Går nu och funderar på en C5'a eller en Passat, men är öppen för andra förslag, dock inte volvo, det blir för mycket det liv man aldrig trodde skulle ske.

Hjälp, är redan less på detta beslut. motiveringar önskas
Citera
2010-05-16, 09:38
  #2
Medlem
JohnMiltons avatar
Passat är ännu ett steg torrare än en v70 så kör på cittran du.
Citera
2010-05-16, 09:59
  #3
Medlem
Gluff75s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnMilton
Passat är ännu ett steg torrare än en v70 så kör på cittran du.

Ja, kanske det när jag tänker efter. Men är passaten inte lite mer skonad från småfel samt billigare och enklare att repa/serva?
Citera
2010-05-16, 10:07
  #4
Medlem
mythpimps avatar
Jag hade nog kört på en Passat... dels så är den driftsäker enl min mening. Sen har du ju bra garantier om du servar den på en auktoriserad verkstad. Kan ju vara bra om man har familj och är ute och kör.. gratis bärgning... gratis hyrbil... är ni långt borta så får ni gratis hotell tills bilen är fixad. Finns mkt mer i "mobiliteten" som är tryggt.
Citera
2010-05-16, 10:11
  #5
Medlem
JohnMiltons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gluff75
Ja, kanske det när jag tänker efter. Men är passaten inte lite mer skonad från småfel samt billigare och enklare att repa/serva?


Låter man små procentuella ökningar i risken för eventuella småfel styra sitt bilval får man nog fundera på om man är för rockig för volvon ändå

Det kommer i praktiken inte vara någon kvalitetsmässig skillnad mellan en volvo och en vw. Volvo siktar lite högre och kostar därefter. Når dock inte riktigt fram för att motivera prisskillnaden, så passaten blir typ trygg svenssonbil ett snäpp bortom volvo då den förrutom volvons egenskaper dessutom är lite mer vänlig mot ekonomin. Lite.

Citroener har ju historiskt sett varit lite spejsade så det blir ju ett betydligt mer unikt val(jämförelsevis då...), det är väl bara det franska kvalitetsproblemet som talar emot den, men cittra ska väl vara betydligt bättre än peugeot och renault i alla fall.
Citera
2010-05-16, 12:36
  #6
Medlem
Gluff75s avatar
subaru ?
Citera
2010-05-16, 12:43
  #7
Medlem
Om jag vore dig skulle jag inte ens våga snegla på en fransk bil. Har hört mängder med folk som ägt franskt och fått punga ut sjuka reparationskostnader. Mycket konstiga fel på franska bilar. Undvik!

Ta passaten alla dagar i veckan...
Citera
2010-05-16, 14:27
  #8
Medlem
Fuzzs avatar
Cittra är fin att åka i men i övrigt billigare i "kvalitet" än passat. Även passat kan fel. när det blir fel på vw är ofta krångliga och svårlösta fel.

I dagsläget skulle jag nog köpa en Subaru Legacy http://www.blocket.se/jonkoping/Suba....htm?ca=14&w=3

Eller kanske en Jaguar http://www.blocket.se/uppsala/Jaguar....htm?ca=14&w=3
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback