Citat:
Ursprungligen postat av Megaforce
Det är ju faktiskt inget olagligt det han gjort. Om han däremot haft en officiell ställning så skulle det kunna vara tjänstefel, men i det här fallet har han agerat som politiker eller privatperson, och då är det inget olagligt. Om han däremot uppmanat syriern till brottslig handling så är det en annan sak, men nu var det syriern som frågade om råd.
Om artikeln stämmer så måste det vara något trasigt i lagstiftningen. Citat: "I de avlyssnade telefonsamtalen ska politikern ha tagit parti för diplomaten och diskuterat hur dottern skulle kunna föras tillbaka till Syrien. Politikern ska ha erbjudit sig att hjälpa till med detta och föreslagit att det skulle ske via en semesterresa till Turkiet."
I mina öron låter det som medhjälp till människorov. Ur brottsbalken:
"Den som inte är att anse som gärningsman döms, om han har förmått annan till utförandet, för anstiftan av brottet och annars för medhjälp till det."
Det kan naturligtvis vara så illa att åklagaren bara yrkat på stämpling, och missat att ha med medhjälp i åtalet.