Citat:
Ursprungligen postat av konsumenten1
Jag kanske inte uttryckte mig klart. Jag förstår inte begreppet dualism. Vill någon förklara ordets betydelse för mig?
Jag använde ordet i ett sammanhang för att tydliggöra min fråga.
Ok. Ska försöka. Dualism är ett mycket missbrukat begrepp, det är det första man bör förstå. Du kan lugnt utgå från att de som talar om 'dualism' så där bara i allmänhet är skitpratare.
Det används i det mest skilda sammanhang. Vanligast, av någon outgrundlig anledning, är att man med dualism avser att skilja på kropp och själ, och detta är man arg på och skyller hela eländet på stackars Descartes. Samma människor brukar sedan skylla hela det västerländska 'mekaniska världsbild' på stackars Newton.
Kärnan i dualism är att det betyder två. Mot det brukar man ställa ett annat påhitt som är ett, monism. Det är liksom finare, för att det är mindre splittrat. De som står för denna 'monism' brukar bara prata om den som ett fint ord, utan att ha något verklig enhet att visa oss. Ställda mot väggen brukar de bara säga att 'helheten är mer än delarna'.
Jag misstänker starkt att människor som får något ut av ord som monism, dualism och pluralism är sådana som blir förvirrade om du tar en kniv och delar ett äpple i två delar. 'Nämen, vad hände med äpplet'