Citat:
Ursprungligen postat av HaWwK
Du kan omöjligtvis påstå att det är systemfel som visat ufos som rör sig med otrolig hastighet samt stannar till helt stilla på en bråkdels sekund, för att sedan utan acceleration öka farten till maxhastighet utan accelerations sträcka. Detta är bortom denna jord.
Men neeeeej. Har du inte lärt dig något än? Du har tusentals felkällor bara där, det är inte vad jag skulle vilja kalla vattentätt. Du måste kunna utesluta hård- och mjukvarufel, du måste kunna utesluta artefakter och olika atmosfäriska fenomen som ger upphov till falska radarekon, du måste kunna utesluta felbehandling av korrekta radarekon, du måste kunna utesluta ECM/jamming av fi osv osv osv osv osv osv osv.
Framför allt måste du kunna något om hur en radar fungerar först, innan du kategoriskt avvisar precis alla invändningar och påpekanden som inte direkt stödjer dina rymdgubbar.
Grundprincipen känner du säkert till, antenn och mottagare, radiovågor... Men det ligger liiite mer än så bakom. För det första har du olika frekvensspektrum som olika radarapparater använder. De olika frekvenserna beter sig olika, ser olika saker, har sina inbyggda svagheter och styrkor. Sedan har du olika tekniker för att scanna (mekanisk scanning, aktiv elektronisk scanning, fast, blah blah blah), olika tekniker för att utläsa egenskaper (doppler/pulsdoppler, FMCW, CW) och så vidare, som också alla har sina styrkor och svagheter.
Vet du hur lätt en radarapparat kan se saker som inte finns (eller tappa bort saker som finns)? Ta t.ex. det rätt vanliga AP-fenomenet, som resulterar i att du får upp stora jävla jätteekon på skärmen som ibland rör sig helgalet (och fysiskt omöjligt). Vanligen tolkas de som icke-existerande nederbörd av väderradar, men man inser snabbat att något skumt är på gång. Beror på att luftlager under vissa förhållanden kan böja radarstrålen åt helvete så att den studsar mot marken lite kors och tvärs och tillbaka, medan radarn får för sig att den plockar upp en massa skit i luften.
Det finns en massa såna grejer, och fenomen likt dessa kan uppvisa alla möjliga egenskaper beroende på radartyp och rådande förhållanden (samt beroende på mjuk- och hårdvara som interpolerar data och naturligtvis också kan bli förvirrad). Baaah, det är jättekrångligt, sånt här.
Ett annat bra exempel är stealthflygplan. De syns dåligt (de blir dock aldrig helt osynliga, men deras eko kan ur vissa vinklar bli pyttepyttelitet vilket gör att de syns mycket dåligt på långa avstånd) för kortvågsradar som används vid låsning av robotar och allmän flygspaning osv. Råkar de hamna i en annan vinkel, t.ex. vid manöver, så kan deras eko plötslig förstoras en massa och de dyker plötsligt upp på radar. Byter du till en annan radartyp kan du ofta se stealthflygplan utan några problem, då de är fininställda för att inte synas på just målradar.
Detta gäller allt som flyger i luften, stealth eller ej. Radarekot förändras beroende på vinkel hos farkosten, radartyp, omgivande förhållanden osv. När alltihopa behandlas i en dator eller tolkas av en radaroperatör så blir det ofta fel. Ekona kan flyga och fara i omöjliga hastigheter, försvinna, dyka upp osv. Vanligen fixas detta till väldigt enkelt av programvaran och operatörerna behöver inte bry sig, men precis som med allt annat här i universum så funkar saker inte alltid som det var tänkt.
Sedan nämnde jag ECM lite i förbifarten ovan. Vet inte om du är bekant med det begreppet, men det är alltså något som militära flygetyg ofta använder för att muppa sönder fiendens radar genom att ge den falska ekon, störa ut dem totalt och liknande. Detta har använts i evigheter (började redan under VK2 då britterna m.fl. listade ut hur tyskarnas flygburna Neptun-radar arbetade och började störa ut den med primitiva jammers). De enda vettiga motmedlena är att använda antingen en JÄTTEKRAFTIG radar som FORCERAR sig igenom störningarna (men som naturligtvis går att spåra oerhört enkelt), eller så kör man med en så kallad LRIP-radar, som byter sina sändarfrekvenser och modulationssignaturer och blah blah blah jättefort och spontant, vilket gör att jammers inte hinner med (och gör att den blir svår för fi att spåra). Det senare är en relativt ny uppfinning.
LRIP hittar du inte på väderstationer, flygplatser osv. Det behövs inte. Dessutom har civilt flyg oftast transponders enligt diverse standardprotokoll som man håller koll på dem med.
Citat:
Fast det kan ju faktiskt vara så att militären i valfritt land, förmodligen USA, har kommit på hur man besegrar gravitationskraften och har lyckats tillverka flygplan som kan i full hastighet bara tvärstanna och vända tillbaka.
Är det någon här som vet vad det heter? Jag har glömt bort ordet. Alltså det som handlar om att vi inte kan åka flygplan i 900 km/h för att sedan bara backa utan att förlora hastigheten. Är det gravitationen som sätter stopp för det? Jag har för mig att det finns ett specifikt ord för det, men kommer inte ihåg.
Det är väldigt komplicerat. För det första så vet vi inte vad gravitation egentligen är så vi har en bra bit kvar på den fronten. Vi kan räkna på den med hög noggrannhet och vi vet att det har med massa att göra, men det är ungefär där det tar stopp. Jag är inte jättehaj på sånt där, men det finns folk som är (även här på FB!) så du kan ställa samma fråga i t.ex. fysikforumet och få ett mycket utförligare svar.
Sedan så har vi Newtons rörelselagar här. Varje kraft har en lika stor motkraft och så vidare. En raketmotor/jetmotor/blah slungar ut massa där bak och raketen far framåt med motsvarande kraft. För att bromsa till ett stopp måste du, i vakuum då, slunga ut samma massa framåt. För att vända tillbaka i samma hastighet måste du göra det två gånger. Grovt förenklat, men ja. I atmosfären har vi dessutom en massa andra krafter som verkar på objektet, som atmosfären/luftmotståndet, gravitationen osv, vilket ytterligare begränsar rörelsefriheten.