Citat:
Ursprungligen postat av Himmler!
Det finns bara en gud och Moses är hans profet. Det finns bara en gud och Jesus är hans son. Det finns bara en gud och Mohammad är hans profet, Det finns tusentals gudar, det finns ett par gudar, det finns inga gudar osv. Vissa vet (tror) andra gör det inte.
Det enda som vi kan gå efter om vi åtminstone skall försöka tänka logiskt är vetenskapen. Det finns absolut ingenting som tyder på att människan och dinosaurier levde tillsammans och det finns absolut ingenting som tyder på en avancerad människoras före homo sapiens sapiens, tvärtom, vi kan tydligt se utvecklingen av vår art från primitivare arter fram till våran egen art.
Och Atlantis var med största sannolikhet en beskrivning av ett utopiskt samhälle av en gammal grek och ingenting annat.
Finns inget som tyder på att dinos och människan inte levt tillsammans? På vilka grunder utgår du ifrån då? den osanna s.k "evolutionen"
Vi vet inte vad som hände eller fanns för 30 tusen år sedan, vi kommer aldrig få veta det med dagens osanna teorier som är grundade på ren idioti.
Det har funnits offantligt massa civilisationer innan sumerierna.
Det handlar om att veta det som är utöver det som man brukar veta, rent logiskt är det vetenskapligt korrekt. Om vi bara ska vara grundlurade och tro saker utan att blicka på andra teorier fastnar vi hamsterhjulet i en oändlighet egentligen, utan att komma vidare, inte undra på vi inte undra på vi inte ens kommit längre bort än jävla månen!!
Det är precis som marknadsförning, det finns redan tex plattteven fanns redan för 30 år sedan, man släpper inte allt på engång för att mjölka ut skitvaror under tiden, för att man ska tjäna massa jävla cash, varför kostar platttv så jävla billigt nu? 3år sen köpte jag min 60 tum plattv för 65 tusen kr! Nu kostar samma jävla tv 15k??? Precis.
Jag jämnför parrarellen med vetenskap och teknik, man släpper inte ut allt, vi sitter redan på vetenskap att åka till andra planeter och tidsresor, men man kan inte komma ut med det än, det finns redan tex flygande bilar, men man vill tjäna pengar hela tiden för att man vet att idiot bögfittan människan kommer ändå köpa lite dum bilar under tiden, man anpassar sig, och man kan ju inte göra så mycket åt det så länge man inte bestämmer.
Ni väljer själv, blunda för sanningen eller inse sanningen, jag har insett sanningen, så jag bryr mig egentligen inte.
Men det som skrämmer mig mest är hur jävla pantade dom flesta redan är trots det är 2012 och inte fattat barnsligt enkla saker som inte är ens någon big deal! Som att det skulle kosta extra veta mer?