Citat:
Ursprungligen postat av Gautama
Om vi tänker en platta av Metallica, Guns n roses, Aerosmith, Green Day, My chemical romance, Alice in chains, Pearl jam eller nåt annat STORT rockband, kostar deras skivor flera miljoner at spela in, eller under 100 000?
Chinese Democrazy stämplade väl ut på drygt 12 miljoner..? Men det är ju ingen måttståck. Rammsteins senaste hade väl en budget på ett par miljoner men då spelade de ju in i USA så då tillkommer ju hotell, mat osv.
Om vi säger såhär, normalpris i en bra studio för inspelning (analogt med bra mixerbord osv i Sverige då, vi ligger nog bra bit under USA) ligger väl mellan 8-10 tusen per dag.
Sen hur lång tid det tar beror ju helt och hållet på hur bra ni är på att spela. Mixningen kanske tar en dag per låt sen när inspelningen är klar, om inte mer.
Mastering på proffesionell nivå i Sverige/europa kostar mellan 8-12 tusen för ett album, i USA kan det kosta upp till 50 kanske om du vill ha en välrenomérad tekniker på t.ex. Sterling.
Sen tillkommer ju såklart kostnader för pressning osv.
Citat:
Ursprungligen postat av Gautama
Jag fattar att det varierar väldigt, men det måste ju finnas någon slags gemensam nämnare i priset. Vad budgeterar de stora bolagen när det är dags för de stora banden att gå in i studion liksom?
Jag har för mig att Metallica hade en masteringsbudget på förra plattan på lite över 200 tusen.
Så tyvärr blir svaret på din fråga; 'Hur långt är ett snöre?' Det går inte att säga någon generell tariff för hur mycket en skiva kostar. Många idag jobbar ju annorlunda jämfört med hur man gjorde för 10 år sen. Man kanske spelar in trummor i en bra studio i 2 dagar och sen lägger all gitarr, bas, sång hemma. Då blir det ju en helt annan budget.