Citat:
Ursprungligen postat av Satyricon
... Att vi i namn av framåtskridande och utveckling hindrar språket att bli ett kärl där ordens lackmuspapper kan ge indikation på vart vi rör oss. Att språket blir ett omärkligt redskap i en dominerande ideologis tjänst. Det är i så fall en oroväckande utveckling.
Utmärkt formulering.
Oberoende av vilket lexikon vi använder så är vi i händerna på ideologin konsumerism (
Consumerism). Invasivt språk har haft en nyckelroll för att driva Jorden mot det sjätte utsläckandet. Ockuperat språk är den stora faran. Desinformatörerna kring CO2-problemet har nästan uteslutande arbetat inom Nationen, och då talar jag inte om en nation med svengelska som ett kreolspråk i vardande.
Språkutvecklingen med tvåspråkighet är inte den stora risken, tvärtom tvåspråkighet (flerspråkighet) ger oss möjlighet till överblick och balans. Europa är ett föredöme kulturellt sett, jämfört med det (nominellt) enspråkiga USA.
Forskning indikerar att den mänskliga hjärnan är förberedd för tvåspråkighet redan på fosterstadiet. Däremot är den mänskliga hjärnan inte förberedd för att hantera de groteska system som styr sin egen tillväxt. Avgörande för räddningen, om det inte är för sent, är exempelvis NGO-samverkan. Då kommer tvåspråkighet väl till pass. Nyspråket från GO utvecklas väsentligen på det språk valfläsket skall serveras. Termer som »utanförskapet« kan vi inte skylla på engelskan. Termen »utanförskapet« står för »sällskapet som vägrar tillbringa veckoslutet i konsumerismens tempel«.