Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2010-04-21, 13:02
  #25
Medlem
miapetters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skrik & Panik
Enligt lagen så är det förbjudet att rasta sin hund om den är bunden till ett motorfordon, oavsett om det är moped, skoter, mc, bil eller you name it.

Håller man kopplet i handen så är det gränsfall och där bedöms det från fall till fall, vilket torde betyda att så länge man har järnkoll på djuret och håller sig inom rimliga gränser så är det tillåtet.
Man ska vara beredd på att släppa kopplet om något händer.
För hög hastighet eller annan ouppmärksamhet gör att även det blir straffbart.

I vilket fall så är det högst olämpligt att rasta hund efter motordrivet fordon oavsett om den är bunden eller ej.

Allt enligt Länsstyrelsens djurskyddsinfo.


Tack! Här har vi klara o tydliga anvisningar om vad som gäller, lagligt sett.
ov.tjarka har ni oxå tydligt förklarat sin ståndpunkt för mej, jag försrår hur du menar o håller med till viss del, särskilt i fallet tråden handlar om.
Det jag inte håller med om är att det skulle vara ovanligt att motionera (INTE rasta) hund på det här sättet o att det i så fall skulle handla om enstaka fyllon.

Jag skulle tvärtom vilja påstå att det är ganska vanligt då det gäller arbetande, tävlande, högpresterande hundar. De kräver liksom mer motion än de flesta orkar med.
De fall jag sett har dock framför sina hundar i en anpassad hastighet, till största delen lösa, i skog o mark, moped eller fyrhjuling.
Den fomen anser jag inte är djurplågeri.
Jag anser det vara mer djurplågeri att ha en greyhound som får lunka runt kvarteret ett par tre gånger om dagen eller att ha en polarhund ensam i en lägenhet 6 timmar per dag.

Mopedmotioneringen är ändå ett sätt att fylla hundens behov...
(även om jag personligen vill ha tystnaden i skogen)
Citera
2010-04-21, 13:19
  #26
Medlem
Strawliess avatar
http://mirror.servut.us/kuvat/meinun...r_Dog_Walk.jpg

Måste ses.
Citera
2010-04-22, 23:45
  #27
Medlem
Motionera = ja
Rasta = nej

Man måste se till att lämplig anordning används. Skulle hunden ramla, bör säkringen släppa. Linan ska vara elastisk. Eller hål det elastiska kopplet i handen.

Det får inte uppstå en riskt att djuret ska släppas efter fordonet.
Citera
2017-08-22, 20:32
  #28
Medlem
Somjagharerfarit!
Det är inte lämpligt att ha hunden bakom en moped. Dels ser man inte vad som händer med hunden dels
Skadar avgserna hunden samt hörseln tar skada av knattret.
Min hund travar vid framhjulet. Linan är så pass svag att om hunden TRAVAR på andra sidan ett hinder så brister
linan, eller om den sätter sig för hårt brister linan också!
Jag har bra koll framåt på trafiken och HUNDEN I DET LÄGET.
JAG VILL ATT HUNDEN BESTÄMMER TAKTEN OCH HELLST ATT JAG HINNER BROMS NÄR DEN SÄTTER SIG!
FÖRDELLEN MED MOPPE ÄR BLAND ANNAT ATT JAG KAN STÄLLA UPP HUNDEN PÅ FOTBRÄDAN MELLAN BENEN MED FÖTTERNA PÅSTYRET (HUNDENS). I DETTA LÄGET VILL HUNDEN ATT VI SPIDAR LITE PÅ HEMVÄGEN!
DEN RELATIVT svaga linan vill jag hafäst långt bak på pakethållaren men så att jag kan ta tag i den när jag har tid
då kan jag avlasta hunden från rycken från linan.
Se till att inte hunden kan gena framför framhjulet!
Det är inte lätt men hundar gillar mopenen de flesta i alla fall!
Ledbesvär.
Citera
2017-08-23, 22:10
  #29
Medlem
Om gubben är FULL och drar hunden efter moppen så är det väl inte ok. Om han kör så sakta hunden bara travar och är NYKTEr så är det inget problem. Herrejävlar moppe är skitbra mina hundar springer eftermoppe o skoter det tycker dom är skoj. Bättre han motionerar hunden än att den ligger inne o har tråkigt?

Allt beroende på om han släpar den om den måste springa längre än den orkar osv osv en sväng med moppen och hunden är ingen katastrof.
Citera
2017-08-23, 22:28
  #30
Medlem
HighwayDelights avatar
Är man helt och hållet jävligt slut i huvudet är det kanske en lämplig idé...
Citera
2017-08-24, 01:47
  #31
Medlem
Äppelkäcks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skrik & Panik
Enligt lagen så är det förbjudet att rasta sin hund om den är bunden till ett motorfordon, oavsett om det är moped, skoter, mc, bil eller you name it.

Håller man kopplet i handen så är det gränsfall och där bedöms det från fall till fall, vilket torde betyda att så länge man har järnkoll på djuret och håller sig inom rimliga gränser så är det tillåtet.
Man ska vara beredd på att släppa kopplet om något händer.
För hög hastighet eller annan ouppmärksamhet gör att även det blir straffbart.

I vilket fall så är det högst olämpligt att rasta hund efter motordrivet fordon oavsett om den är bunden eller ej.

Allt enligt Länsstyrelsens djurskyddsinfo.

Ur trafiksäkerhetssynpunkt är det helt förkastligt att rasta/motionera djur vid motorfordon och därför är det förbjudet.

Åker man moped använder man båda händerna och skulle behöva en tredje hand att hålla kopplet med. Kör man moppe på skogsvägar och i terräng behöver man absolut hålla båda händerna på styret för att bl.a kunna hålla balansen. Har man hunden springande bredvid moppen kan mycket inträffa som kan orsaka en trafikolycka och förarens koncentration splittras melkan fordonet, övrig trafik och hunden. Inte bra.
Citera
2017-08-24, 09:10
  #32
Medlem
Majasmokers avatar
Rasta hund m.h.a. motorfordon ska rendera i basebollträ mot förarens knä. Är illa nog med alla idioter som gör det med cykel även om jag då också har sett de som verkar ha tagit med alla försiktighetsåtgärder samt att det inte är för små hundar alternativt stora men som inte är "gjorda" för att springa.

De allra flesta hundar ska ju inte springa km efter km även om de självklart ska ha och behöver motion.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback