Citat:
Ursprungligen postat av StoneyJackson
Mm det är möjligt, ändå trodde jag irrelevant alltid är direkt kopplat till ett bestämt ämne. Dvs nånting kan inte bara vara irrelevant, utan måste vara irrelevant gentemot något annat. "Irrelativ(t)" som jag pratar om kan stå ensamt som något jag inte kan koppla till någonting alls, om du fattar. Nu är jag inte så språkligt insatt så det behöver inte stämma såklart.
Relevant är ett ord som ofta används med vidare betydelse än det egentligen har. Det har blivit ett "inflationsord" och många har svårt att se gränsen gentemot
adekvat.
Med något enklare ord kan
relevant sägas betyda
viktigt och
adekvat sägas betyda
representativt. För att exemplifiera:
Om vi har en jämförande redovisning av av en viss utveckling så använder vi oss av ett antal
relevanta faktorer. Om vi redovisar dessa utan att ha uppdaterat dem lika mycket (dvs att exempelvis årsbasis är samma) så är uppgifterna inte
adekvata.
Ledsen för utsvävningen i något som ligger lite utanför din ursprungliga fråga. Dock tangerar du ämnet, så jag anser mig inte vara alldeles utanför kärnfrågan.
Precis som många påpekat är
irrelativ inte ett ord som används i svenskan. Motsatsen till
relativ är ju vanligtvis
absolut.