Citat:
Ursprungligen postat av tobbesmamma
Hur motiverar man att staten sätter folk i karantän vid en epidemi. Jag motiverar det med att de inskränker resten av befolkningens negativa rättigheter genom att utsätta dem för smittorisk. Något sånt. men det klaffar inte till 100 %. Hur ser ni på saken?
Ja, det kan man väl hålla med om. Beroende på vad det är för form av epidemi dock. Är det en epidemi av ett dödligt luftbärande zombievirus är det vettigt. Är det en epidemi av illaluktande fötter vore det helt galet.
Citat:
Ursprungligen postat av tobbesmamma
Neh, kan en NV-stat göra det med gott samvete?
Egentligen är jag inte så oroad för epidemier då jag tror att människan är ganska stark i sig och vår medicinska know how är stor.
Staten kan göra vad som helst med gott samvete, det som gör mig livrädd för att ge den makt. De tycker redan det är okej att vi ska jobba halva livet för att betala dem och vad de säger att vi ska betala för. Hur mycket längre kan det gå?
Jag måste dock ta upp det uppenbara angående epidemier, de som är sjuka, de lär väl ändå sätta sig i karantän frivilligt? De vill väl inte utsätta sina när och kära frivilligt? Kommer man behöva använda våld?