Citat:
Ursprungligen postat av Kenshirop
Tja. Har en till fråga som jag skulle vilja ställa. Hoppas du eller någon annan kan ge mig ett svar. Känns nog bättre än att starta ett nytt ämne.
Jag har sökt runt en del och läst på i olika trådar om Kondensator och dynamiska mickar men det har bara uppstått förvirring kring det för mig. Vissa säger att det ena är bäst och vissa säger att andra är bäst. Vilket bör jag välja egentligen?
Jag kommer som sagt köra på som killen i videon som jag länkade. Så det är inte i någon professionell studio jag kör i. Bara i mitt rum här hemma. Den kommer även endast att användas för song i olika musikprogram.
Jag vill inte heller köpa den via nätet så jag undrar om det finns någon affär jag kan gå till.
Tack igen på förhand.
Det är fel att säga att en dynamisk mikrofon är bättre än en kondensator, för det är olika. Skillnaden (ljudmässigt) är att dynamiska mikrofoner är lite tröga i sin registrering av transienter, vilket gör att de får en liten avrundad topp, varför dynamiska mikrofoner ofta används för att micka upp exempelvis förstärkare. Däremot är det inte ett dugg ovanligt att de används till sång också, i livesammanhang används nästan uteslutande dynamiska mikrofoner för sång eftersom de inte tar upp så mycket ljud omkring = mindre läckage och lägre risk för rundgång. Fördelen med att använda dessa i studion är att du inte får upp massa fult rumsljud (om du har fult rumsljud). Det du kan göra istället är att köpa ett sångbås, eller helt enkelt "leva med det" om du använder en kondensatormikrofon. Kondensatormikrofoner är mer detaljrika och noggranna i sin upptagning, varför det lätt smyger sig in ljud som man inte vill ha med. Men det viktigaste är att du hittar just den mikrofonen som passar till din röst. Såvida du inte bor helt uti helvete borde du ha ganska nära till en musikaffär, så gå dit och fråga om du får testa lite mikrofoner och sånt eftersom att du är osäker på vad som passar dig bäst.
Ledsen för dålig styckeindelning, men jag är lat