Jag har ganska nyligen införskaffat en sE X1-mikrofon för mitt gitarrspelande och även ett M-Audio Fast Track externt ljudkort.
Ljudet blir kanon. Men jag vill öka kvalitén ytterliggare då gitarrens inbyggda mikrofon inte alls låter så bra när jag spelar in i stereo-ljud tillsammans med mikrofonen. Jag vill därför synkronisera min X1 med en ny kondensatormikrofon. Problemet är bara att det här ljudkortet enbart har EN mic-input, så jag måste köpa ett helt nytt ljudkort - "yay"
Jag spelar klassisk och akustisk gitarr - Både fingerspel och med plektrum.
Budget: Max 6,000 :-
Jag letar alltså efter en ny kondensatormikrofon (ingen sång, enbart gitarrspel) och ett ljudkort som har fantommatning och två mikrofon-ingångar.
Jag vet redan att rummets akustik, gitarrens karaktär och positioneringen av utrustningen är tre viktiga faktorer, så bespara mig med sådana svar är ni snälla.
Lite frågor som jag även hoppas på kan besvaras:
1. Preamp? Har dom flesta ljudkort redan det inbyggt eller är det också någonting man måste investera i?
2. Mixer? Ska man investera i en sådan också?
Är lite novis än angående ljudinspelningmaterial men försöker lära mig