2025-11-16, 05:11
  #1189
Medlem
Har en vit Xbox 360, allt är inkopplat etc. Den tillhörande handkontrollen har lagt av. Den var också vit. Vet inte om färger spelar någon roll.

Prövade en svart handkontroll som egentligen tillhörde en svart 360. Det blinkar bara grönt.

Följde ändå guiden för den trådlösa handkontrollen:


Citat:
Ansluta en trådlös Xbox-handkontroll
Starta konsolen.
Tryck på och håll ned Guide-knappen  på handkontrollen tills handkontrollen startar.
Tryck på och släpp upp anslutningsknappen på konsolen.
Tryck på och släpp upp anslutningsknappen på handkontrollen inom 20 sekunder.
Lamporna runt konsolens av/på-knapp slutar blinka när handkontrollen ansluta till konsolen

https://support.xbox.com/sv-SE/help/xbox-360/accessories/connecting-game-controllers

Har testat att byta batterier etc med. Har en svart Xbox 360 också (den kom med handkontrollen, dock ingen tillhörande strömkabel etc). Strömkabel som passar till min vita Xbox 360 passar inte till den svarta. Vet inte varför. Så antar att svart handkontroll inte passar heller när jag försöker ansluta den till den vita.

Så, ska jag köpa en vit handkontroll? Om jag köper ny strömkabel till den svarta xboxen, hur vet jag vilken som passar? Alla verkar vara likadana, men den jag har nu passar bara till den vita men inte till den svarta. Kan jag lösa det på annat sätt än att behöva köpa ny handkontroll eller annat?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in