Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-04-14, 22:24
  #265
Medlem
flygande mattans avatar
myself

Citat:
Det handlar inte om att tvinga någon in i islam, det handlar om att
ta bort (döda) dom som inte tror "frivilligt".
Som vilka då? Såna som du menar du, eller vad menar du?

Citat:
Du menar att koranen inte förespråkar våld, vad består av mer våld än att stena någon till döds?
Som jag skrev i ett tidigare inlägg som inte var riktat till dig, men som du svarade på, så förklarade jag rätt ingående verser med våld i det, kan du läsa det så jag slipper upprepa just den biten? Sen kan jag upplysningsvis tala om att det inte står i Koranen om stening.

Citat:
Jo, det var precis det du gjorde.
Syftande på att många i väst tror att Jihad betyder 'heligt krig'. Vilket det inte gör.
Citera
2010-04-14, 22:42
  #266
Medlem
Citat:
Som vilka då? Såna som du menar du, eller vad menar du?

Ha ha, nä jag är nog ett ganska litet hot mot islam.... judar, amerikaner, engelska tunnelbane-
resenärer och andra otrogna däremot.


Citat:
Som jag skrev i ett tidigare inlägg som inte var riktat till dig, men som du svarade på, så förklarade jag rätt ingående verser med våld i det, kan du läsa det så jag slipper upprepa just den biten? Sen kan jag upplysningsvis tala om att det inte står i Koranen om stening.

Jag vet tyvärr inte vilket du menar.

Enligt Wikipedia:
Citat:
Hudud är fem olika typer av brott som det finns föreskrivna straff för. Det behövs alltså inget beslut eller övervägande om vilket straff brottet ska ha eftersom dessa redan är skrivna i den koraniska Uppenbarelsen och Gud redan har bestämt straffet.

Även om dessa delar inte står i Koranen idag menar andra källor att det har stått och att de är baserade på Aishas (Muhammeds hustru) uttalanden och hadither.

Citat:
Syftande på att många i väst tror att Jihad betyder 'heligt krig'. Vilket det inte gör.

Ok, då förstod jag dig fel. Jag ber om ursäkt för det.
Citera
2010-04-14, 23:17
  #267
Medlem
Godowskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flygande mattan
Jag har så att säga varit 'tvungen' att ta till mig Koranen utifrån vad den berättar för mig, har släppt tyglarna om vad den ev är, utifrån vad jag hört andra säga, dvs både positivt och negativt. Så jag har vandrat mina steg för att jag ska förstå vad Allah (swt) berättar för mig i Koranen.

Hur menar du att du varit tvungen? Och vad menar du med att du släppt tyglarna? Och slutligen vad menar du att du vandrat dina steg? Jag tror jag förstår, men förtydliga gärna.


Citat:
Så det våld som du nämner finns där. Vad jag tar till mig när jag läser det, precis som med allt annat så klart som står i Koranen, är att se till 'vad är det som beskrivs här?' Jag läser och söker svaren till det jag läser. Dvs jag är helt allergisk mot hyckleriet att rycka verser ur sitt sammanhang och sen göra en egen resumé av dem. Det är falskhet och ointresse och i vissa fall, att 'bevisa' och 'styrka' den agenda man har satt upp.
Men att hänvisa till verser är ju något som alla gör, Islamska förespråkare inkluderade. Vad är det för märkligt med det?

Hur som helst. Min ursprungliga fråga anknyter till det du här konfirmerar. Koranen innefattar alltså våldsskildringar. Våldsskildringarna i sig må vara vad de är (ett historiskt dokument som beskriver Mohammeds ageranden i allehanda situationer...krig och våld inkluderat), men dessa är väl sedan inkorporerade i hadither och Sharia (Islamska levnadssätt/lagar....eller har jag missförstått alltihop?). Så en muslim förväntas leva i enlighet med dessa rättesnören/lagar som i vissa situationer innefattar allehanda inhumana handlingar - inhumana ur ett västerländskt och "modernt" synsätt. Det jag har problem att förstå i min naiva värld är att det inte borde rymmas någon form av våld inom religion. Allra minst inom religion(er) som har kärlek, tolerans och solidaritet som ledord. Med andra ord, jag är nyfiken på hur du motiverar och försvarar denna tydliga diskrepans (tydlig för många som står vid sidan och observerar...förhoppningsvis och sannolikt objektivt) både för dig själv, men också för de som är både oroliga och kritiska till den senaste tidens militanta utveckling av Islam.

Du har kanske sett SVT's dokumentär där svenska muslimska företrädare intervjuades. Jag vet inte om hela programmet var riggat, men om det inte var det så tycker jag det visade det på en skrämmande skillnad i synsätt på människors värde. Och jag tror det är den bilden (kombinerat med våldsbudskapet) som gör att folk ställer sig högst tveksamma till Islams roll i ett modernt samhälle.

Anser du att Islam är kompatibelt med ett öppet och demokratiskt samhälle, och isåfall hur?
__________________
Senast redigerad av Godowsky 2010-04-14 kl. 23:39.
Citera
2010-04-15, 10:56
  #268
Medlem
flygande mattans avatar
myself

Citat:
Ha ha, nä jag är nog ett ganska litet hot mot islam.... judar, amerikaner, engelska tunnelbane-
resenärer och andra otrogna däremot.
Men du säger ju 'som inte tror frivilligt', så du menar alltså på fullt allvar att de som spänner på sig bälten och spränger sig själv och andra i luften gör det för att de människorna (totalt okända för dem) inte valde Islam som sin väg? Hör du inte hur irrationellt det låter? Hur kan de veta att de som de spränger i luften inte är muslimer? Hur kan de veta att de inte tänkt bli muslimer imorgon? Helt klart måste sprängandet ha ett annat syfte än att 'tvinga människor till Islam'.

Citat:
Jag vet tyvärr inte vilket du menar.
I inlägget till Godowsky.

Citat:
Enligt Wikipedia:
Jag känner till att stening ingår i Hudud-straff, det står dock inte i Koranen, inte uttryckligen, utan i hadith. Det var det jag ville ha fram.
Fast fortfarande förstår jag inte vad det var du ville ha sagt med det.
Citera
2010-04-15, 11:27
  #269
Medlem
flygande mattans avatar
Godowsky

Citat:
Hur menar du att du varit tvungen? Och vad menar du med att du släppt tyglarna? Och slutligen vad menar du att du vandrat dina steg? Jag tror jag förstår, men förtydliga gärna.
Att jag inte haft med mig några kulturella aspekter av Islam, jag har lärt mig om Islam från dess källor, Koranen och Sunnah.

Citat:
Min ursprungliga fråga anknyter till det du här konfirmerar. Koranen innefattar alltså våldsskildringar. Våldsskildringarna i sig må vara vad de är (ett historiskt dokument som beskriver Mohammeds ageranden i allehanda situationer...krig och våld inkluderat), men dessa är väl sedan inkorporerade i hadither och Sharia (Islamska levnadssätt/lagar....eller har jag missförstått alltihop?). Så en muslim förväntas leva i enlighet med dessa rättesnören/lagar som i vissa situationer innefattar allehanda inhumana handlingar - inhumana ur ett västerländskt och "modernt" synsätt. Det jag har problem att förstå i min naiva värld är att det inte borde rymmas någon form av våld inom religion. Allra minst inom religion(er) som har kärlek, tolerans och solidaritet som ledord. Med andra ord, jag är nyfiken på hur du motiverar och försvarar denna tydliga diskrepans (tydlig för många som står vid sidan och observerar...förhoppningsvis och sannolikt objektivt) både för dig själv, men också för de som är både oroliga och kritiska till den senaste tidens militanta utveckling av Islam.
Ja på samma sätt som våra historieböcker innehåller våld, på samma sätt som dataspel innehåller våld osv. Så javisst vi kan läsa beskrivningar även i ahadith eftersom det är nedteckningar av vad Islams profet (fvmh) gjorde och praktiserade. Shari'ah är mycket, det är riktlinjer för en muslims dagliga praktiserande, det är lagar gällande t.ex. äktenskap, arv, brott/straff, riktlinjer för internationella åtaganden och mycket annat. Så ja, ungefär som svensk lag och regler som vi har att följa i det svenska samhället, för att det ska fungera och inte vara ett laglöst samhälle.

Så det innehåller även brott och straff som konsekvens till utfört brott. Det må ur västerländskt perspektiv vara inhumant, jag kan förstå det med tanke på att brott och straff inte ses på riktigt samma sätt, utan ekonomisk brottslighet t.ex. är ju relativt vanligt och det verkar som man ser genom fingrarna i vissa fall, mer eller mindre i alla fall. Så har man den bakgrunden och värderingen så kan jag förstå att det verkar inhumant att bestraffa brottslighet.

Det är också skillnad mot t.ex. Kristendom, som ju inte uppfyller detta utan endast talar om det andliga perspektivet, dvs endast kärlek och inga konsekvenser, inte i det här livet i alla fall.

Medan samhället i sig ändå bygger på samma grundvalar som Islam har, att man beivrar brott och att allt inte går att lösa bara genom att gå omkring med ett leende på läpparna. Då kommer många oskyldiga människor att komma i kläm, medan man vänder den andra kinden till.

Sen skiljer jag på vanligt sunt förnuft och extremism. Gör man inte det så kan man i samma andetag kalla alla svenskar för att vara SD anhängare, för man endast dömer efter extremism som grund att utgå från. Jag tycker man däremot ska skilja på vad som är vad, och motarbeta extremism, var det än uppstår.

Citat:
Anser du att Islam är kompatibelt med ett öppet och demokratiskt samhälle, och isåfall hur?
Ja för mycket av det som erbjuds finns redan i det svenska samhället, eller ska vi säga tvärtom kanske, eftersom Islam kom före? Så visst ryms Islam som religon i ett demokratiskt samhälle, och även muslimer som praktiserar Islam.

Mycket i Islam går att efterleva i ett demokratiskt samhälle, en del annat går inte, då handlar det om att göra eftergifter i det fallet. En del ting som en demokratisk lag tillåter och som islamisk lag förbjuder, går ofta att reglera genom att avstå från det som är tillåtet enligt svensk lag för att istället eftersträva att följa islamisk lag, medan man i den processen inte bryter mot svensk lag.
__________________
Senast redigerad av flygande mattan 2010-04-15 kl. 11:29.
Citera
2010-04-15, 11:40
  #270
Medlem
BloodBrides avatar
Islam behöver nödvändigtvis inte vara en förtryckarreligion men kan mycket väl vara en. Alla religioner har sina olika uttolkare varför det finns otaliga varianter på både det ena och det andra. Själv anser jag islam vara en hemsk religion men endast på grund av att jag tycker att alla religioner i grund och botten är hemska oavsett uttolkningen av den eftersom de reducerar människans liv till servilitet och underkastelse.

Så, per automatik är islam inte en förtryckarreligion. (Handlar helt och hållet på uttolkningen och tillämpningen av den.)
Citera
2010-05-11, 12:12
  #271
Medlem
21Nyheternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islam-Svarar
Ja du kan ju försöka smita undan Jihad men i slutändan så kommer muslimerna att tvingas döda dig med om du väljer att inte tro. Allt ont skall brännas. Alla kufaar och kafirer skall dö. Antingen så följer du Allahs väg eller så dör du. Kriget är heligt och för Allah.

Förstår du inte att det inte kommer att ske ? Även Islam kommer att tvingas reformeras och moderniseras precis som kristendomen har gjort. Ekonomisk, kulturell, vetenskaplig stagnation präglar de flesta muslimska länder idag. Hur många patentansökningar tror du t.ex har lämnats in i Saudi Arabien under 2000-talet ? Inte ett enda !! Vart går alla oljepengar ? Hur kommer det sig att detta rika land inte gör bättre ifrån sig ? Sanningen är förstås religionens hämmande inverkan på allt som driver ett modernt samhälle. Oberoende domstolar, press och utbildningsinstitutioner, folkvalda politiker etc. När oljan tar slut där nere får de lägga ner den religiösa wahabbiretoriken och börja bygga infrastruktur i sitt skithål till ökenland eller gå under. Hur tror du själv det kommer att sluta ?
Citera
2010-05-11, 12:32
  #272
Medlem
flygande mattans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BloodBride
Islam behöver nödvändigtvis inte vara en förtryckarreligion men kan mycket väl vara en. Alla religioner har sina olika uttolkare varför det finns otaliga varianter på både det ena och det andra. Själv anser jag islam vara en hemsk religion men endast på grund av att jag tycker att alla religioner i grund och botten är hemska oavsett uttolkningen av den eftersom de reducerar människans liv till servilitet och underkastelse.

Så, per automatik är islam inte en förtryckarreligion. (Handlar helt och hållet på uttolkningen och tillämpningen av den.)
Så sant som det var sagt. Man ska inte räkna bort avsikt och verkan, vilket man kan ta stöd av där man har det närmast till hands. Vill man ha bekräftelse på något man avser att göra, så kan man rätt lätt hitta stöd före det, genom att göra en tolkning av det som man själv finner bäst, och därmed bortse från hur det givits i samma veva.
Citera
2010-05-11, 12:43
  #273
Avstängd
Islam är en underbar religion!
http://www.youtube.com/watch?v=6nQhL2kz2DA
Citera
2010-05-11, 12:48
  #274
Medlem
JemyMs avatar
Det finns muslimska länder.
Det finns inga kristna länder. De som fanns har blivit sekulära demokratier i vilka kristendomen tvingat anpassa sig till resultaten från olika folkomröstningar.

Sekulariserade muslimer som anpassat sig på det sättet kristendomen blivit tvingad att göra är ganska harmlös. De är minoriteter i världen eftersom de som finns är de som lever i den sekulariserade och demokratiska västvärlden. Muslimer från länder där Islam gjorts till härskarideologi får ofta stå för Islam som helhet. Det innebär att muslimer helt utan krav på att anpassa sig till sekulära demokratier blir Islams ansikte för världen.

Största problemet i väst ser jag att vi inte bemöter åsikter på samma sätt som andra om de kallas "religiösa". Det ger radikala och aggressiva grupper fritt spelrum, utan krav på anpassning.
Citera
2010-05-11, 19:49
  #275
Medlem
McPhails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shenmueliraren
Islam är en underbar religion!
http://www.youtube.com/watch?v=6nQhL2kz2DA

och den här snubben har mer makt i sitt lillfinger än vad Allah, Mohammed och 1 miljard muslimer nedsjunkna i bön har tillsammans
Citera
2010-05-11, 22:25
  #276
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flygande mattan
De som klarar av att framföra saklig kritik blir inte kallade för islamofober. Så det är upp till dig hur du och andra kan er läxa när ni ger er in i diskussionen.

När det gäller islam existerar inget sådant som saklig kritik.

Varje tillstymmelse till kritik av islam, dess läror, skrifter, profeter eller traditioner betraktas av trons snarstuckna utövare som hädelse, blasfemi, ogudaktighet. Kritikern kalls otrogen hund, bespottas och hånas å det grövsta. Kritik, befogad eller ej, utlöser en flodvåg av vettlöst raseri.

De olyckliga som dristat sig att kritisera eller än värre håna islam och allt tillhörande fördöms å det kraftigaste.

De snarstuckna ropar på straff (oftast dödsstraff), demonstrerar våldsamt mot den yttrandefrihet de enbart föraktar, bojkottar företag från de hatade länderna etc.

Totalt oproportionerliga reaktioner. Så slutar det som fallen Lars Vilks, eller Theo van Gogh.


Orsaker till att islamiska stater är diktaturer: intolerans, snarstuckenhet och total brist på självkritik/självinsikt.
__________________
Senast redigerad av GaussBonnet 2010-05-11 kl. 22:38.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback