Fannie Mae och Freddie Mac är två stora finansinstitut som köpte upp subprimelån av banker och andra långivare. Freddie Mac köper till exempel så kallade hypotekskrediter (krediter där säkerheten är egendom), samlar ihop dem i större poster och säljer dem vidare som
mortgage backed securities, alltså värdepapper där säkerheten är lånen. Tanken med subprimelån är ju att en person som inte har någon säkerhet kan låna för att köpa till exempel ett hus, och sätta huset - och den tänkta prisökningen - som säkerhet för lånet. Han skall sedan kunna ta ytterligare lån för att betala av subprimelånet.
Javisst, det är ett idiotiskt system som bygger på att priser alltid kommer att stiga.
Det som gjorde att det kunde gå så illa som det gjorde var att Freddie och Fannie var så stora att de visste att staten inte skulle låta dem gå i konkurs, ungefär som under den svenska bankkrisen, där staten gick in med många miljarder för att täcka bankernas förluster.
Jag skrev lite om det här i samband med att GM gjorde sig av med SAAB:
http://www.newsmill.se/artikel/2009/...foretagsledare