Citat:
Ursprungligen postat av
Oilkink
Jag håller med om dessa låtar. Mycket fina! "Perfect day" är en favorit från
Joyride, dessutom ovanligt arrangemang för att vara Roxette. En annan av deras allra vackraste låtar avslutar
Tourism - "Queen of Rain", även den snyggt arrangerad med oboe i introt.
https://www.youtube.com/watch?v=27eClHQxXls
Oh tack för att du påminde mig om den underbara låten Queen of rain! Ska lyssna nu och minnas.
Angående duon Roxette så kompletterade de varandra på det ultimata sättet.
Hon är ju så snygg och cool, coola kläder och en häftig, vacker tjej. Vila i frid Marie.
Många elaka tungor i tråden.
De var ett team, de älskade varandra som vänner. De var ambitiösa, drivna, de skrev, sjöng, kämpade. De låg inte på soffan och lät bidragen skramla in. De gjorde något fint med sina liv och gav oss underbar musik, musik som ger glädje, lugn, hopp, kärlek.
De förtjänar allt gott i världen. Pengar är en bifaktor. De skapade sig allt, FRÅN INGENTING, inte ett enda öre gav någon till dem.
De kom från en bonnahåla, de nådde ut till hela världen från "bonnahålan" Sverige.
De hade ingenting. En gitarr hade Per. Hon en röst. De bokade lokaler, de skrev och sjöng, de ville allt och de GJORDE sig allt. Inget serverades.
Ni som klagar på detta fantastiska band, va fan har ni åstakommit. Ligger på soffan och klagar på två människor som inbringat miljoner till Svenska staten, just saying.
Skäms.