Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2010-03-11, 23:56
  #1
Avstängd
center partiet har ju ett antal mätningar nu kommit under eller runt 4% spärren det är alltså inte enbart kd som kommer behöva stödröster..
Något som inte ter sig så konstigt kanske har sammanställt en del av deras saker

Centern har försökt att framställa sig som miljöpartiet på högersidan men alla som har någon koll på miljön vet att t. ex motorvägen utanför Stockholm är inget som är bra för miljön och tåginvesteringarna har varit obefintliga nästan dock är det väl en moderat som sitter som infrastruktur minister menmen..

Sen alla ipred, fra, mm där man inte har gjort som man lovat.

Herr Carlgren flyger till sina möten inom Sverige och Köpenhamn, han bör ju föregå med gott exempel som miljöminister eller?
Vidare har vi älgjakten som var ett ordentligt fiasko ingen av vargarna man sköt var sjuk och dessutom så var 3 av dom man sköt sådana som ingick i ekoturism näringen,
Så de som röstar på centern för miljön dom har nog gått någon annanstans


Sen har vi den där Federley som skyller på Ursula så fort något blir fel, om ni undrar så är ursula hans andra jag.. för er som missat det så är det här:http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6576799.ab

Sen har vi Maud Olofsson som var otydlig med SAAB, lyckades missa att Vattenfall pantsatt sig i Tyskland mm.. t.o.m många center partister vill att hon skall avgå


Nåväl tror ni att centern kommer åka ur?
Citera
2010-03-12, 00:08
  #2
Medlem
Låter de mer liberala röster framträda kommer det gå bättre

exempel:
“Cannabis kan bli nästa stora svenska exportsuccé”
http://www.politikerbloggen.se/2010/03/10/27993/
Citera
2010-03-12, 00:28
  #3
Medlem
Malinowskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Låter de mer liberala röster framträda kommer det gå bättre

exempel:
“Cannabis kan bli nästa stora svenska exportsuccé”
http://www.politikerbloggen.se/2010/03/10/27993/

Fast hur trevligt det än låter med en legalisering av cannabis så verkar inte det där vara mer än ett desperat populistiskt försök att vinna den där 0,1 % som saknas.
Citera
2010-03-12, 02:07
  #4
Medlem
Tror att centern åker ur,samt även vänstern.
Citera
2010-03-12, 02:28
  #5
Medlem
Toffss avatar
Jag ser verkligen bilden framför mig hur alliansens springpojkar rullar ut pensionärer å andra sjuklingar från sjukhus å ålderdomshem på rullstolar med eld i baken :P

Personligen hoppas jag på att fjant Olofsson å Mammas pojke Hägglund åker ur riksdagen med huvudena före! Och jag tror tyvärr inte att något av partierna kommer åka ut om inte Aftonbladet eller någon annan skittidning sitter å trycker på några fina skandaler som kommer strax innan valet
Citera
2010-03-12, 02:33
  #6
Medlem
526s avatar
Vilka är det som röstar på det gamla bondepartiet nuförtiden?
Verkar vara mycket bögar?
Citera
2010-03-12, 06:50
  #7
Avstängd
DanielNinoas avatar
Jag vet inte om jag vågar tro det, men jag hoppas innerligt.

Åker de ur så skall det firas med skumpa!
Citera
2010-03-12, 09:47
  #8
Medlem
Memory-leaks avatar
Har inget emot att de åker ut så länge alliansen kan sitta vid makten. Personligen tror jag C åker ut medans KD klamrar sig kvar i 4 år till.
Citera
2010-03-12, 09:52
  #9
Medlem
Ankdammsmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A_S_II
Tror att centern åker ur...

Jag tror att det är åtminstone 50/50. Centerns långsiktiga trend är starkt negativ.

Citat:
...samt även vänstern.

Det tror jag tyvärr inte. Stödröstning är tradition på vänstersidan ("kamrat fyra procent"), till skillnad från högersidan där det svagaste partiet snarare straffas av väljarna. Faktum är att vänsterpartiväljare räddade MP kvar i riksdagen i valet 2002 (om jag minns rätt) genom att stödrösta.
Citera
2010-03-12, 15:31
  #10
Medlem
Skulleviljavetas avatar
Jag tror inte de åker ur detta år: skulle de hamna ännu sämre till i mätningarna finns alltid stödröstning att ta till. Men deras trend är som sagt allt annat än bra. Den här Stureplansgrejen har verkligen inte slagit ut väl.

Har inte C förlorat en väldig massa väljare till sossarna de senaste decennierna, i takt med att landsbygden blivit mer vänster (särskilt i södra Sverige; i norr har den alltid varit vänster)? Detta är något som diskuteras väldigt lite.

Sen är förstås moderaternas styrka allmänt problematisk för övriga borgerliga partier.
Citera
2010-03-12, 15:35
  #11
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Vilka är det som röstar på det gamla bondepartiet nuförtiden?
Verkar vara mycket bögar?
Du vet inte mycket om gammgossarna, märker jag. Alla kvinnor har flyttat in till stan och gift sig, så då måste ju männen ta vara på varandra.
Citat:
Ursprungligen postat av Toffs
Personligen hoppas jag på att fjant Olofsson å Mammas pojke Hägglund åker ur riksdagen med huvudena före! Och jag tror tyvärr inte att något av partierna kommer åka ut om inte Aftonbladet eller någon annan skittidning sitter å trycker på några fina skandaler som kommer strax innan valet
Men med hur stor marginal kommer de att åka ut då?
Citera
2010-03-12, 15:50
  #12
Medlem
Ankdammsmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skulleviljaveta
Har inte C förlorat en väldig massa väljare till sossarna de senaste decennierna, i takt med att landsbygden blivit mer vänster (särskilt i södra Sverige; i norr har den alltid varit vänster)?

De har snarare tappat dem till M. C var största borgerliga parti i valen 1968-76 (24% 1976), men sen 1979 är det M som är störst. Misstänker även att C tappat en del till KD.

Citat:
Den här Stureplansgrejen har verkligen inte slagit ut väl.

Jag tror faktiskt inte att den spelat så stor roll. Sjukdomen är kronisk, kanske dödlig, och Maud Olofsson har förmodligen lyft partiet.

Till stor del handlar det om en naturlig utveckling där partier som är baserade på gamla tiders grupper och frågor byts ut mot nya. Man kan tycka vad man vill om SD, men invandringen är en mer relevant fråga för de flesta svenskar idag än jordbruket.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback