Citat:
Ursprungligen postat av BonifatiusXVI
Om man går vidare i resonemanget så kan man ju faktiskt tänka sig att det är ett helt nytt verk som har skapats. inramningen av motivet med omgivande mediaspelare och annat kan nog anses uppnå orginalitet i URL:s mening. Bara för att det är fruktansvärt enkelt att framställa verket kan ju inte detta ta ifrin det dess orginalitet.
Dessutom så är det ju faktiskt tillåtet att ta delar av andras verk och göra det till ett eget. Som i detta fall då man tar en stillbild från en livesändning. Kriteriet är att det ska ha särskillningsförmåga från originalverket och inte kränka verkets ideella rätt. Titta tex på Alfonsfallet NJA 2005 s 905.
Man brukar kalla begreppet för "verkshöjd". Att kopiera TV-bilder till stillbild har, såvitt jag kan bedöma (inte helt befriad från omdöme i detta)
inte verkshöjd, oavsett inramning.
Alfonsfallet handlar inte om kopiering, utan om en från Original-Alfons fristående parodi. Haken här är att man inte (till exempel) förvandlat bilderna till något helt annat, till exempel med en inklippt speakerröst förvandlat dem till en parodi på Sportnytt eller något (för att likna Alfonsfallet).
TS föreslagna tilltag är brottsligt.