Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2010-03-11, 11:44
  #13
Medlem
Zombiekiwis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.arne
Tveksamt, de är ute efter kamphundar och då är BB fel ras.


Tänkte väl mer på att en Boerboel i folks ögon ser ut som en typ 70 kilos pitbull och det är väl det fräckaste man kan ha i snöret enligt somliga.
Min DC blir ju kallad pitbull dagligen då jag knatar runt med henne i förorten, trots att hon klart ser ut som en mastiffliknande hund mer.
Citera
2010-03-11, 11:46
  #14
Medlem
Zombiekiwis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pitbull31
Jag skulle vilja tacka alla som kommit med svar

@Zombiekiwi, är även dina DC lugna av sig? För många hundägare som jag har träffat på verkar tycka att min hund är ovanligt lugn och snackar om att deras hundar är lika energiska som amstaffar.

Lite tråkigt om DDB dör väldigt fort, har alltid tyckt att de ser sjukt charmiga ut Hur är de annars jämfört med en DC? Latare?


hehe ja alltså min DC-tik har väl en på och av-knapp som heter duga, hon kan ligga som en klubbad säl och snarka högt men ringer det på dörren eller hon är utomhus är hon jäkligt pigg.
Generellt en väldigt lugn och behaglig hund dock Mycket trevligare att ha och göra med än de bull/terriers jag haft...

Jag gillar verkligen DDB också...kanonfina hundar!
Går säkert ha tur och hitta sej en frisk sådan med, men det gäller nog antingen ha tur eller göra sin research ordentligt...
Citera
2010-03-11, 18:04
  #15
Medlem
BoyGoneBads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zombiekiwi
Jag är sjukt sugen på en basset haha tror det blir min nästa hund om jag skaffar en liten.
.

Ursäkta för trådkapningen, men varför en Basset? Den är ju inte så liten direkt
Citera
2010-03-11, 21:55
  #16
Medlem
mr.arnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zombiekiwi
Tänkte väl mer på att en Boerboel i folks ögon ser ut som en typ 70 kilos pitbull och det är väl det fräckaste man kan ha i snöret enligt somliga.
Ja det stämmer bra, synd att den har det utseendet eftersom det kommer attrahera den ena idioten efter den andra.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback