2010-03-08, 21:48
#25
Citat:
Ursprungligen postat av Xepp
Du har säkert rätt i det du säger dock så formas ju hunden efter omgivningen också. En hund som tex används som familjehund måste ju ha ett mindre behov av att röra på sig än en hund som används i tjänst. Jo det är som sällskap jag vill ha hunden till främst absolut. Vi har även kikat på rottweiler, schabrador eller labrador. Även dessa har ju behov av stor fysisk och psykisk stimulans men jag tror det går att ha dessa som familjehundar också bara man tillgodoser dem med detta. Dock kräver de ju mer än "vanliga" hundar.
Mja.. jag tog kanske i lite =) men momenten SITTANDE I GRUPP, PLATSLIGGNING, SÄTTANDE, INKALLNING och FJÄRRDIRIGERING klara han. Allt med apport är han för jäkla dålig i dock och husse har inte haft riktigt ork att nöta in det.
Men när du säger det.. vad vill jag hunden ska klara? En av anledningarna varför jag gillar schäfer är att de är ansedda som den tredje smartaste hundrasen (efter collie och pudel) och det gillar jag. Tjejens polisschäfer kunde leta upp nycklar man glömt tex. Platsade man honom så låg han kvar där även om det gått 2 timmar. Fast kanske lydnadsklass 3 räcker. Men hur får man tag i sådana hundar? Säljs de ens?
Mja.. jag tog kanske i lite =) men momenten SITTANDE I GRUPP, PLATSLIGGNING, SÄTTANDE, INKALLNING och FJÄRRDIRIGERING klara han. Allt med apport är han för jäkla dålig i dock och husse har inte haft riktigt ork att nöta in det.
Men när du säger det.. vad vill jag hunden ska klara? En av anledningarna varför jag gillar schäfer är att de är ansedda som den tredje smartaste hundrasen (efter collie och pudel) och det gillar jag. Tjejens polisschäfer kunde leta upp nycklar man glömt tex. Platsade man honom så låg han kvar där även om det gått 2 timmar. Fast kanske lydnadsklass 3 räcker. Men hur får man tag i sådana hundar? Säljs de ens?Jag håller inte med dig om att de raser du tänker dig mår bra av att vara rena sällskapshundar. Jag förstår inte heller varför man envisas med att skaffa en ras vars behov man inte tänker tillgodose. Varför riktar du inte in dig på en ras som stämmer bättre överens med det du vill ha hunden till?
Som sagt, jag synar gärna ditt påstående om din bichon. Kör upp den till lydnadsklass 2, vettja, om du vill bli trodd.
Schäfrar är inte smarta. De är dumma nog att göra som du säger.
Att lära en hund att platsa i två timmar är en ren träningssak och definitivt inte utpräglat för schäfer. Det finns mängder av andra hundar som klarar det galant. Att leta upp nycklar är också något som tränas in. Det är inte ett moment som en schäfer, polishund eller lydnadshund, tränats att göra. Har man en polis/tävlingshund så brukar man inte ägna sig åt sådana onödiga saker. Ingen av våra hundar kan några "tricks". Det är helt ointressant för ändamålet de fyller. Däremot är de jäkligt bra på att hugga på kommando. Och släppa, även om det inte är lika roligt.
Ärligt talat, så tror jag inte att du kommer att hitta någon seriös uppfödare som säljer en Lkl3:a till dig, eftersom du så tydligt tar avstånd ifrån att träna hunden på det sätt som en sådan hund behöver. Någon unghund som är 3:a är förstås inte heller aktuellt, eftersom det bara är dumskallar som lägger så mycket tryck på en unghund. Det vanliga är att man väntar till hunden är helst 18 månader gammal innan man lägger sådant tryck. Det bästa sättet att förstöra en världsmästare är att göra en juniorvärldsmästare.
Så du får i så fall rikta in dig på en vuxen hund. Uppfödare som avlar för tjänst och/eller tävling vill emellanåt bli av med sina vuxna, meriterade hundar, eftersom nya avkommor kommer som ska meriteras. T ex meriterade avelshannar/avelstikar som har gjort sitt i aveln, som behöver ge plats åt nya förmågor. Jag känner i alla fall ingen uppfödare som behåller alla sina hundar tills de dör av ålder, så där skulle du möjligen kunna hitta något. Kika runt hos olika uppfödare under "Till salu". Där brukar det finnas tränade hundar, men då gäller det förstås att du vet vilka uppfödare som meriterar sina hundar.
Å andra sidan så vet jag faktiskt inte någon som säljer sina meriterade "färdiganvända" avelsdjur. Det finns säkert, men min erfarenhet är att de erbjuder dem till någon som de vet skulle ge dem ett bra liv. Jag har själv fått en meriterad avelstik (Lkl3) med motiveringen att sådana hundar säljer man inte. Och det blir nog svårt för dig att bli erbjuden en meriterad hund när du inte är med i träningssvängen.
Alltså - du behöver omvärdera de egenskaper du vill ha i hunden. Krasst sett, så är de hundar som du tänker dig inte ett dugg bra som rena familjehundar. En bra lydnadshund har drifter som kräver att du gör mer än du vill ge. Det är liksom "priset" man måste betala för en bra lydnadshund. Det funkar inte att köpa eller få en bra lydnadstränad hund och tro att det räcker. Du verkar mest vilja ha en "färdig" hund som du inte behöver lägga ned tid på och då tror jag inte någon seriös uppfödare vill sälja sin meriterade hund till dig. Men en schabrador på Blocket får du säkert tag på.