Citat:
Ursprungligen postat av Crooken
Christer Wallins stora grej de första åren som ordförande var väl att "ha en ekonomi i balans" vilket gick bra tills dess laget skulle satsas högre upp i allsvenskan
Det kan man tro, sanningen är väl snarare att GAIS aldrig haft en ekonomi i balans. Man har kontinuerligt betalat av lån med nya lån. Tills det sa stopp. Luftslottet sprängdes lite i våras och mycket utav gammal skit (som många inte vetat av) började flyta upp till ytan.
Jag vill inte gå in på för mycket detaljer. Men känner en oerhörd frustration när man fått reda på hur vissa saker skötts inom klubben. Jag har varit kritisk till Gaisgårdens ageranden förut, men man hade liksom aldrig tänkt tanken på att en Allsvensk klubb kunnat skötas så oproffsigt som den gjort de senaste 2-3 åren.
Nu blir det lite att bita i kudden och ta kuken i röven. Annars finns kanske inte klubben om ett år.
Idag fick man dock en god nyheter.
Brickor fortsätter att falla.