Intervjuades i TV 4:s Nyhetsmorgon på midsommarafton. Gav, som någon sa ovan, ett lätt maniskt intryck. Fick tillfälle att marknadsföra både sin roll i Jägarna 2 och sin egen nya film med den lovande titeln "Kuken". Handlar tydligen om en ungdomsvåldtäkt och konsekvenserna av denna för BO och GM. Synopsis här:
http://www.lokauppi.se/pdf/kuken.pdf
Har svårt för att bestämma vad man ska tro om damen ifråga. När jag såg "Bergsprängarens dotter" fick man onekligen intrycket av en "typ" f d tjackpundare (vilket hon väl var en tid?) med svår barn- och ungdomstid. Intervjuad i tv framstår hon å ena sidan som den typ av kvinnor av idag som till varje pris ska förverkliga sig själva, om de så ska gå över lik. Å andra sidan skiner både en snällhet och sårbarhet igenom, samt att hon inte riktigt verkar lika manshatande som de här råfeministerna gärna framstår som.
Man blir lika kluven i sin uppfattning om lilla Lo (160 cm lång,skostorlek 37 enl hemsidan!) som hon själv ger intryck av att vara när hon intevjuas.
Ingen som har nåt mer handfast skvaller typ "Albino Retic":s inlägg ovan?