Citat:
Ursprungligen postat av gelatinoid
Hej! Jag är en student på 18 år och jag skulle behöva en bärbar dator som jag skulle kunna arbeta på, skriva i word osv. Problemet nu är att jag inte är så datorkunnig.
Dator skall inte kosta mer än 3500 kr (japp, jag är rätt så fattig

) och ha en relativt lång batteritid. Sen ska den helst inte vara seg och begagnad. Lite hjälp och tips?

Har man inte diverse rabatter som student? Kanske inte handlar om speciellt mycket när man pratar om så billiga datorer. Vet att Apple har rabatter, men det är knappast aktuellt för dig då de kostar lite mer även för den enklaste modellen, och även med deras rabatt. I min stad finns det tre butiker jag känner till som har rabatter uteslutande för studenter. Dessa brukar kunna göra några procent på priset, och dessutom relativt förmånliga avbetalningar även om det är något jag själv ratar rakt av. Kanske kan vara en lösning för dig dock att köpa något ordentligare för lite mer pengar.
Vet dock inte vad som är bra kvalitet när det kommer till PC-sidan, men du ska hur som helst hålla dig borta från allt vad Dell heter. Om du vill köpa något dyrare har som sagt Apple en bärbar som heter Macbook och som i ditt fall säkert är en hel del overkill, men som definitivt kommer göra dig toknöjd.
http://www.apple.com/se/macbook/
Har för mig att den ligger runt 7.000 för studenter.