Citat:
Ursprungligen postat av jamesbonde
Du menar D+ ?
Kolla så jord minus mot motor är OK. Kolla även pluskablar till startmotorn är ok.
Testa att lägga en startkabel mellan jord (-) på motorn till minus på batteriet om det funkar så är det ett jordfel.
Om startmotorn går runt och den vägrar så spruta in startgas vid insuget = startar den då så har du problem med insprutningen eg. soppapumpen. Vanligaste felet på 740 vid startproblem brukar vara reläet till soppapumpen - antagligen samma på din 440.
Jahapp... Så det BEHÖVER alltså inte ens ha med "gnistan" vid start att göra? Det KAN alltså ha med soppan att göra? Har jag förstått dig rätt?
För övrigt kan jag ju säga att NÄR vi laddat upp bilen med startkablar i cirka 10-15 minuter och vi får igång den så går den jämnt och fint, inga problem verkar det som när det gäller soppan... Eller är det så att det med soppan fungerar bättre när bilen väl är igång?
Jag ska gå ner i garaget imorgon igen och ta en titt på bilen. Ska försöka att förstå mig på multimetern också så jag mäter på rätt läge (ratten på multimetern). Det här är lite djungel för mig som knappt vet något om bilar. Har nu i 30-årsåldern äntligen blivit intresserad av att lära mig då jag äntligen har ett garage att stå ifred i och slippa skämmas i offentlig miljö om jag råkar spränga en bil eller något.
Vet inte om jag skrev i mitt förra inlägg också - men det verkade som att bilen är skitslö i strömmen just nu efter alla startförsök. Strålkastarna glödde bara - det var inte ens något sken från dem. Däremot vaknade de till liv lite efter 10 minuters laddning.
Det som gör mig jävligt förbryllad är att bilen faktiskt går att ladda upp och starta så småningom, men när man väl sedan stängt av den så är den död igen... Eller kanske jag skulle se till att ladda och starta imorgon med den NYA generatorn och köra en sväng. Det kan väl vara så att den nya generatorn börjar att ladda upp batteriet när vi väl fått igång skiten igen. Jag bara gissar lite här. Brainstormar, så att säga. Ju fler tankar desto bättre.
Är jävligt glad över era tips! Tack ska ni alla ha som engagerar er i den här tråden. Det handlar om min ridderliga manlighet - att återuppliva min kvinnas 440 och få cred för att jag är en riktig man!