Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-06-26, 22:46
  #25
Medlem
"Audacity 1.3 Beta?"

Hej, för det första, jag är inte helt hundra hur audacity funkar, så rätta mig om jag har fel.
Jag har tänkt redigera en låt/beat, typ repetera ett " it, it, it, it. Flera gånger.
Som den här t.ex. http://www.youtube.com/watch?v=T_ttcSaTheI
Och jag tror inte audacity har vad som krävs. Visst audacity är bra om man vill fullgöra dialoger i bra ordning lätt och enkelt. Och det skulle säkert klara det här också, men det skulle ta SJUKT med tid...
Men det är inte ett remix program?
Har någon något förslag om ett sådant? Eller nåt liknande? Tack!
Citera
2011-06-26, 22:54
  #26
Medlem
Skitonds avatar
Nej, det är inte programmet du behöver. Du skulle kunna använda det för att sampla låten men det blir inte superbra.

Använder du Reason så är Recycle att föredra då de är utvecklade att fungera tillsammans, finns en del videor om det på youtube. Fördelen är att du får en väldigt precis sampling utav låten och kan använda den i en låt där du själv bestämmer tempot.

Det är vad jag kan rekommendera för att få det så bra som möjligt. Att sitta i Audacity kommer bli lite som att göra det den gamla, analoga vägen genom att klippa fysiska ljudremsor.

Du kan göra det i vilket program som helst, men med Reason och Recycle är det barnsligt lätt.

EDIT: Om det nu inte är en låt du ska sampla så kommer audacity + vilket DAW som helst att fungera. Du klipper ut de samples du vill ha och importerar dem. Det enklaste att lära sig är FL-studio.
__________________
Senast redigerad av Skitond 2011-06-26 kl. 22:57.
Citera
2011-06-27, 17:12
  #27
Medlem
Okej, nej det är ingen låt, ett beat bara. Som jag vill repetera ett par ljud effekter på ett snyggt sätt.

Och, vilken ska man ha? både ReCycle & Reason? Jag hängde inte med vilken som var själva editerings programmet.
__________________
Senast redigerad av gissavemjaghatar 2011-06-27 kl. 17:25.
Citera
2011-07-24, 23:06
  #28
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Audacity flytta ljud frammåt i samma spår,

Varför ska det vara så svårt, trots alla tutorials jag studerat.

Förstår ni den här bilden vad jag vill åstadkomma?

http://www.imagebanana.com/view/ztp6rush/fggfgf.jpg

hur ska jag trycka i steg? för att lyckas

/tack
Citera
2011-07-24, 23:09
  #29
Medlem
Luciditys avatar
Rätt så otydlig bild... Prova att klistra ut det du vill flytta och klistra sedan in det.
Citera
2011-07-24, 23:19
  #30
Medlem
xitunos avatar
Fattar jag dig rätt att du vill flytta det andra spåret så att det kommer lite senare?

Längst uppe till höger har du verktygsfältet med 6 olika verktyg. I bilden du skickade har du det första verktyget valt (precis ovanför förstoringsglaset).

Klicka på symbolen i mitten (två pilar som går åt vänster och höger) och du har valt flyttnings-verktyget. Om du nu för ner muspekaren på det spår du vill flytta ser du att muspekaren ser ut som två pilar. Tyck ned muspekaren och du kan flytta spåret.
Citera
2011-07-24, 23:21
  #31
Avstängd
guywithtnts avatar
Jävligt otydlig bild men du får copypasta tystnad, dvs kopiera valfritt ljudparti -> pastea längre fram -> markera allt -> skapa tystnad (knappen vänster om effekter tror jag)-> pastea in.
Eller så kan du ju klistra in skiten direkt om det är det du vill åstadkomma.
Citera
2011-07-25, 01:42
  #32
Moderator
Protons avatar
Windows ->Egen musik /Mod
Citera
2011-07-27, 19:05
  #33
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xituno
Fattar jag dig rätt att du vill flytta det andra spåret så att det kommer lite senare?

Längst uppe till höger har du verktygsfältet med 6 olika verktyg. I bilden du skickade har du det första verktyget valt (precis ovanför förstoringsglaset).

Klicka på symbolen i mitten (två pilar som går åt vänster och höger) och du har valt flyttnings-verktyget. Om du nu för ner muspekaren på det spår du vill flytta ser du att muspekaren ser ut som två pilar. Tyck ned muspekaren och du kan flytta spåret.

Jag var la jävligt enkelt, man tackar
Citera
2011-11-27, 14:43
  #34
Medlem
cerns avatar
Få ut endast stereo-kanalen

Hej, jag har spelat in en låt i stereo. Vad jag vill göra nu är att få bort ena kanalen. Alltså inte göra hela stereospåret till en mono utan redigera ena kanelen på stereo-spåret. Har försökt i Audacity men då redigerar den båda kanalerna samtidigt vilket jag inte är ute efter.
__________________
Senast redigerad av cern 2011-11-27 kl. 14:46.
Citera
2011-11-27, 23:49
  #35
Medlem
xitunos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cern
Vad jag vill göra nu är att få bort ena kanalen.

Klicka på "Audio Track" överst, näst längst till vänster på spåret (till höger om "X" för att kasta spåret). I menyn du får upp väljer du "Split Stereo Track". Nu har du två separata kanaler.

Notera att den ena kanalen är märkt "Left" och den andra "Right" vilket innebär att om du kastar den ena kanalen, och sparar filen så får du fortfarande en stereofil där den ena kanalen är tom. Om du vill undvika detta, går du till samma meny på de nya spåren och väljer "Mono" på båda.
Citera
2012-01-10, 00:08
  #36
Medlem
Zelogaths avatar
Testar att skriva här innan jag skapar en egen tråd!

Ända tills nu har jag smidigt kunnat spela in spotify och annat som händer på datorn då jag har valt att datorns eget ljud (jag är sämst på att förklara tekniskt) ska spelas in.
Jag har inte ändrat några inställningar- men idag när jag skulle spela in så var det ett sträck på inspelningen (dvs inget ljud) hur kommer det sig?

Hur kollar jag vad som är fel?
Har testat att ta ut mina USB-hörlurar om det är de som ställer till det, men ingenting fungerar.. hjälp?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback