Citat:
Ursprungligen postat av Pojken med guldbyxorna
Konstnärer (inklusive författare, musiker, intellektuella m.m) har ju ofta att brottas med en talang, en ovanlig skicklighet eller åtminstone en stark hängivenhet på ett visst område, något slags begåvning som kräver uppoffringar men också frestar till en känsla av utvaldhet, särskildhet och överlägsenhet i förhållande till medelmåttan. Detta skapar gärna skuldkänslor och konstnären försöker därför avsäga sig sitt adelskap och på olika sätt "solidarisera" sig med gruppen - inte sällan till den grad att denna form av elit blir mer kollektivistisk och socialistisk i ord och gärning än vad gruppen själv är.
Gemenskap går och ska också finna i att vi är olika. En sådan gemenskap är vad de flesta socialister vill ha. Kan inte en biolog vara socialist heller då, då de flesta inte kan lika mycket som han/hon om biologi?
En konstnär kan, förhoppningsvis, mycket om sitt område och ägnar sin gärning all vaken tid, ska han/hon avsäga sig detta faktum och sluta bilda sig inom det han/hon håller på med för att bli socialist?
Med ditt resonemang går socialism ut på att alla ska kunna och göra lika mycket och samma saker. Bar för att man är vänster behöver man inte vara rädd för en elit.