Citat:
Ursprungligen postat av von_Tratt
Herrarna på BBB sa att om jag anmälde så skulle dom säga upp avtalet och ta bort alla fakturor. Jag tyckte det verkade vara enklaste sättet, eftersom att dom skickade påminnelser och inkasso. Dessutom var jag orolig att jag skulle bli bunden till avtalet genom att använda bredbandet och ville bara få slut på tjafset. Finns det någon anledning varför dom vill att jag ska anmäla istället för att göra det själva?
Du verkar iaf vara en av de kunnigare som svarat så jag kör på det, jag skickar inte in någon kopia till BBB utan fortsätter bestrida så får dom väl försöka kräva mig på pengar om dom tror att dom har någon möjlighet till det.
Man skulle ju, i en rå och cynisk värld, kunna tänka sig att BBB misstänker att du drar en penna med dem, dvs Afrika finns inte och du har bara ångrat dig. Då vill de göra det så tungt och besvärligt för dig som möjligt att påstå att avtalet inte tecknats, till exempel genom att tvinga dig till (som de kanske misstänker) "osant intygande" eller något i den stilen. Jag kan förstå att de inte vill säga upp avtal utan vidare och att man skall få skriva under på "på heder och samvete" kan ju då vara en viss tröskel för de ogudaktiga. Hur du nu bör göra med detta vet du ju bäst själv.
Jg skulle (likt Loogaman) rekommendera att du dels bestrider alla krav från BBB och dels skriva ett brev till BBB där du påtalar att de flera gånger fått reda på de verkliga förhållandenen och nu gäller det för dem att ögonaböj lösa problemet och acceptera att du inte är kund hos dem. Vem som falskeligen eller i oförstånd och utan rätt därtill har tecknat avtal med dem borde de ju veta bättre än du - det är i vart fall ointressant för dig att utreda.
Du har inte tecknat avtal och så är det inte mer med det.
Det är beklagligt att okunniga köpare och oseriösa leverantörer lyckas låsa upp polisens resurser på sådant här trams.