Citat:
Ursprungligen postat av isbjoern
Jag är väldigt anti-drog av mig och skulle aldrig få för mig att prova något sådant, och kan rätt ofta se ner på användare av narkotika, men jag måste säga att jag blir imponerad av er här som gör det. Ni verkar göra det under extremt ansvar och innan ni gör det är ni väldigt pålästa, kunniga och ni gör det inte för någon annans vinning än er egna, dessutom verkar ni vara några av de mer mogna personerna här på flashback då ni ger otroligt bra svar till allting.
Helt enkelt, sålänge man använder narkotika så som ni gör det, under ansvar och kunnande, så ser jag inga problem med det.
Keep it up!

Tack, det var onekligen väldigt fint sagt och det påvisar inte minst en otroligt viktig egenskap hos dig själv, ett öppet sinne.
Hade hela samhället ägt den insikten du visade nu, på ett generellt plan, inte bara kring droger, hade folk haft det bättre
Personligen skulle jag aldrig få för mig att riskera mitt psyke eller fysik, då är det inte värt det. Jag trippar för att jag känner att jag får en bättre hållning till världen, och givetvis för att det stimulerar hjärnan på ett annat sätt än vardagliga livet. Skulle jag däremot få höra av någon runt mig att jag började visa humörförändringar eller negativa sidor i större utsträckning än vanligt, så skulle jag sluta med det och ta en objektiv titt på mitt liv.
Självkännedom är A och O när det kommer till hallucinogener, så jag är nöjd med mitt beslut att inte testa dem förrän jag var där jag är i livet nu mognadsmässigt (i slutet av 20-åren) och erfarenhetsmässigt. Men jag är väldigt väldigt glad att jag provade, har inte ångrat det en sekund.
Tack igen för din post, det var fint att läsa att vissa förstår hur man tänker