Citat:
Ursprungligen postat av LFE
Varför ska vi vara med och bestämma om saker som vi ej är involverade i?
Därför att det påverkar oss oavsett om vi är involverade direkt eller inte. EU:s grundtanke (en av dem) är ju att man sammanflätar stater så starkt så att krig blir en omöjlighet ur ett realistiskt perspektiv (världskrigen som grund). Det fungerar ju verkligen så också, i den mening att vi är enormt sammanvävda inom EU. Eftersom marknaden är så sammanvävd och regleringar är så viktiga för var och hur investeringar hamnar (och därmed ett lands ekonomi) så är det viktigt hur det ser ut, hur det regleras och hur skillnaderna ser ut.
Om Tyskland kraschar så påverkas svensk ekonomi genom handel, om Finland blir ett mafia-imperium så påverkas vi genom brottsligheten, om Turkiet är i nedåtgående ekonomiskt så får vi ett influx av fattiga arbetare eller brottslighet, om Frankrike subventionerar sitt jordbruk totalt så får vi en snedvriden konkurrens som ger beroende av livsmedel utifrån och svenskt haveri i vår livsmedelsproduktion, subventionerar Italien sin bilindustri på en fri marknad så kommer SAAb aldrig på fötter, om Danmark sänker skatten till ett nolltal och subventionerar höginkomsttagare så kan vi få en braindrain etc etc. Utanför EU så påverkar vi inte, betalar inte in till ett EU-medlemskap, men påverkas oavsett och får till slut anpassa oss efter detta ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av LFN
Det ekonomiska samarbetet jag syftar på är fri rörelse av varor och tjänster samt de få saker runt det och de regleringar som behövs för att få det att fungera.
Visst, men då blir vi freeriders angående fördelarna vilket EU inte är intresserade av att sponsra. Eller så är vi partners som inte får ta del av extra förmåner, vilket också blir en nackdel av samma anledning. Eftersom inga andra länder inom unionen är intresserade av en sådan väg så blir vi ensamma utanför dessutom. Vilket inte är gynnsamt.
Citat:
Ursprungligen postat av LFN
Vad mer behöver vi av EU? Vi tjänar rent ekonomiskt på att lämna dem eftersom vårat bidrag till EU är mycket större än deras bidrag till oss. Samarbete angående viktiga frågor så som miljön och de mänskliga rättigheterna kan vi göra genom FN eller danmarksliknande möten.
Jag har aldrig sett någon seriös rapport eller forskning om hur ett EU-utträde skulle se ut ur ekonomisk synvinkel. Det är så svårt att beräkna att jag inte tror att det går. Vi får göra vårt bästa här på fb ändå, förstås..
Ingen har tidigare lyssnat på Sverige. Detta eftersom vi inte är starka själva, inte har en ekonomisk tyngd och inte har ingått i ett större sammanhang. Det görs det nu, genom de politiker och tjänstemän som är skickliga. Genom att vi ingår i EU. Ingen har lyssnat på Europa innan heller eftersom man har kunnat söndra och härska på ett enkelt sätt. Idag måste alla lyssna på EU. Oavsett om det är USA, Brasilien, Ryssland, China, Pakistan, Israel eller WWF, Hamas, Greenpeace, Saudiarabien som Röda korset. EU är en ekonomisk jätte som nu försöker centralisa en röst (!) genom decentraliserad struktur. EU har inte ett demokratisk problem enligt mig, man har knivskarpa regler för hur demokratiska strukturer inom EU ser ut. Och de följs. Enda problemet i dessa frågor kommer genom staternas regeringar som ibland försöker kuppa igenom saker (swift som exempel). Vilket, om det inte uppfyller demokratiska värderingar enligt folkvalda representanter inte går igenom.
Att Sverige skulle kunna påverka genom FN och Köpenhamnsmöte utan EU ser jag inte som realistiskt alls. Norge har jobbat stenhårt på att bli en diplomatoutsider. Det går knackigt, de kan påverka mindre än Sverige, Danmark och finland och hade inte kunnat stå emot utan sina oljepengar.
Citat:
Ursprungligen postat av LFN
Vad exakt är det vi missar om vi går ut ur EU
Det finns ganska bra med svensk påverkan i EU även om man inte tror det. Det hade gått mycket bättre om man skippade att skicka dit stolpskott som man vill ha bort från hemmaplan (Ulvskog tex) eller partier som inte är intressanta för övriga EU-parlamentariker (se junilistan..).
Vi hade missat all påverkan, inte kunnat hindra direktiv och konkurrensdelar som klart missgynnade Sverige, missat kontakter med europeiska länder och USA, asien etc (eftersom man inte hade brytt sig när det finns en stor intressant part) och det hade absolut påverkat svensk ekonomi.