Citat:
Ursprungligen postat av Saxdalen
Hej! Har en fråga.
Min mamma har gått bort. Hon har genom ett testamente gett sin sambo lite arv (jag är ensam arvtagare annars). Jag får 75% nu, 25% sedan. Detta för att halva arvet är från min far, ni fattar va? Enligt vår jurist så ska jag få min sista del av arvet när sambo dör. Men HUR får jag reda på att han dött? Kommer sådant upp per automatik? Vill ju inte missa en omgång pengar.
De som gör bouppteckningen kommer att kolla om det finns eventuella arvingar. Har han ytterligare syskon eller barn? Jag skulle nog ändå kolla med skattemyndigheten då och då, ifall de efterlevande gör bouppteckning och arvsskifte själva.
Men skatteverkets avdelning för bouppteckningar, som skall registrera bouppteckningen innan skifte får ske, borde märka om de "missat" dig.
Men man kan inte lita till 100% på myndigheters kompetens, om du frågar mig!