Citat:
Ursprungligen postat av Tolvan
Det ligger något i det. fick precis det här citatet:
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea." Robert A. Heinlein
Ligger
"nånting i det"?
Katter tillhör ju det mest folkkära husdjur vi har i modern tid som samtidigt manipulerar oss människor mest.
En katt gör absolut ingenting, som den inte anser nödvändigt, alltså anspel grovt på primitiva drag.
Att sen ni sitter i denna tråd och diskuterar huruvida en ny katt kan interagera med eran "gamla katt" gör ju att
ni tar ett steg tillbaka på evolutionsstegen
Svaret på frågan till den karismatiska TS är att: Din "gamla" katt kommer avgöra med hjälp att väga för och nackdelar med att en ny rival tittar in genom ytterdörren.
Den kommer att ta till sig alla dessa ekvationer och på ungefär 1 sek avgöra om han/hon ska hata denna "nya" katt!
Tex: den "gamla" katten: är denna katt ett hot för min fortplantning, check!
Är denna "nya" katt ett hot för min del i att fortskaffa föda, check!
Om inte, visst välkommen in i gänget, hur kan jag uttnytja denna "nya" individ i mitt kollektiv.
Osv, osv.
Sen har jag inte total brist på andra egenskaper såsom att sminka över mina ibland, för rudimentära och basala känslor utan kan förhålla mig till ett husdjur som alla andra utan att tänka i dessa banor konstant!
Summan av det hela är bara, tänk logiskt någon gång och förstå "djuret" och sen analysera, inte förhålla sig till sin katt som om hon/han vore det största mysteriet i universum.
Om vi sen på FB kan avgöra huruvida din "gamla" katt kommer gå ihop med din "nya" förblir ett mysteriet, tills motsatsen bevisats.
P.s Har själv husdjur!