Citat:
Ursprungligen postat av Psyko-12
Jag har funderat på detta... Sökte lite snabbt utan resultat. Undrar helt enkelt vad problemet är med hundar och trappor.
En kompis hade lämnat sin jycke hemma hos mig under någon dag hit eller dit, pga resa.
Iaf, när han väl kommit hem gick jag med hunden (flat coated retriver) till hans lägenhet.
Öppnar dörren och går på höger sida av trappen, dvs närmast väggen så hunden kan endast välja mellan att gå vid mitträcket eller mitten av trappan. (Smal trappa).
Jag hinner bara gå några trappsteg innan hunden börjar skälla och gny. Morrade också. Jag vände mig om och närmade mig hunden, som snabbt tryckte sig mot väggen då det blev en lucka och började promenera upp för trappan som om inget hänt.
Jaha tänker jag. En engångshändelse? Rädsla pga tidigare olycka? Ingen aning. Frågade inte husse, då jag inte brydde mig.
Inte tills det visade sig att min hund gör samma sak.
Hade varit ute, kom in och satte mig i trappan i mitt hus. (ganska bred trappa) Min hund (tax) Rusade mot mig, men jag satt på vänster sida av trappen och blockerade vägen vid väggen, så hunden svänger om 180°, går tillbaka upp för trappen och började skälla.
Är hundarna i fråga störda? Eller är detta något vanligt fenomen bland hundar?
Öppna trappor,trappräcken odyl som de kan se genom förvirrar deras seende.
Går delvis att träna bort...
men det bör göras väldigt varsamt och inte pressa hunden till något.
Samma sak med loftgångsräcken som är öppna,många hundar föredrar att stryka längs väggen.
Varför? ja en del sägs bero på deras djupseende.
Bevakningshundar/vakt hundar/ledarhundar tränas oerhört mycket i just olika trappsituationer så de är redo när de går ut i tjänst.Svårast har en hund att gå på glasgolv/gallergolv där de ser marken under.