Citat:
Ursprungligen postat av
Knobelsdorff
Det här tror jag inte ett skvatt på.
Genomsnittlig månadslön för gymnasielärare ligger i riket på 31 000 kr för åldersgruppen 25-34 år. Stockholm ska alltså på regelbunden basis ge 16% högre lön till helt färska trots ett rabiat fack i den kåren.
Tjänade du 400 tkr under 2016 tillhörde du topp 25% av åldersgruppen sett till inkomsten. Det innebär att du tjänade mer än 138 357 personer boende i Stockholms kommun.
Att det finns jobb med bra löner absolut, men att dessa tas av nyexade eller folk med kort erfarenhet är inte sant.
Fast det blir fel att prata om genomsnittliga löner när vi pratar om priserna i innerstaden, det är ett lyxsegment av bostäder och utgör ungefär 1% av Sveriges bostadsrätter. Det är mer rimligt att kolla på den 90:e percentilen i lönestatistiken.
Löneutvecklingen i Stockholm har varit extrem i vissa bristyrken de senaste åren. Många juniorer kan förhandla till sig löner som är högre än vad seniorerna har. Jag kan inte tala för alla yrkesgrupper men för IT-konsulter, lärare och socionomer så har jag ett stort antal bekanta som ligger på riktigt höga löner. Min bekantskapskrets består nog till 90% av "bolånetorskar i innerstan" och bör vara någorlunda representativ för diskussionen.
Konsulter blir allt vanliga inom offentlig sektor i Stockholm, man betalar 150-200k i månaden för konsulter för tjänster som enligt lönestatistiken ligger på 30k i månaden. Att kunna anställa är en rejäl ekonomisk vinst även om personerna kostar 40-50k i lön.