En beggad Studio från -97 låter ju inte helt fel faktiskt. Är inte helt säker men jag tror inte dom såg ut som schweizerostar då, och isf är det ett riktigt bra köp.
Annars kan man ju alltid jaga rätt på en MIJ (Made In Japan) kopia. Edwards, Burny, Greco etc gör riktigt kvalitativa kopior.
Håll även koll på Blocket etc efter ESP Ecipse, då och då dyker det upp en och annan för 10k.
En gibson studio har jag försökt komma över, enda jag hittar är en begagnad för 1997 för 7200. Är det prisvärt?
En äkta gibson les paul är utanför budgeten.
En epiphone har jag också försökt komma över begagnad, men finns inte så många i gbg. Att köpa en ny för 5k känns inte så prisvärt, eller?
Nja, jag provlirade en och med hyffsad stärkare låter dem finfint. Så det är ju helt upp dig om du tycker det. Men ingen kan ju bestämma åt dig. Jag vet hur det är att ha beslutsamhetsångest men det enda tipset folk kommer att ge dig är att ANVÄNDA DINA ÖRON. Så bor du i gbg är det bara att prommenera iväg till närmaste musikaffär och fråga om du kan provspela.
Har varit i alla affärer nu typ och provspelat, och jag är i dilemmat att passiva (les pauls) ger för lite attack för dödsmetal, medan aktiva ger för tråkigt ljud för softare grejjer, grunge/stoner.
Roligt att du nämner ESP Eclipse, det är en av de gurorna jag har beslutsångest för, har en begagnad för ca 10k på g. Nackdelarna med den är att den har aktiva (om det nu är ngn nackdel, har ni ngn erfarenhet av aktiva får ni gäran berätta), och att den kostar typ dubbla av alla andra jag överväger.
Greco har jag också tänkt på, finns en del för 5k på blocket. Kanske är ngt att satsa på? Vet ni ngt om outputten i dom micarna? Högre eller lägre än vanliga i les pauls?
Har länge funderat på den, men har aldrig sett begagnade på blocket typ. Just nu ser jag bara eclipsar för 10k, som känns mer värt än en ltd för 7k. En ltd beggad för typ 4k hade varit nice.
Jag är inte helt inlåst på passiva, men det är väl idealet.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!