Min erfarenhet är från gen3.
Man blir helt sjuk i huvudet av allt tankande när man åker caprice, det känns som om det inte finns någon måtta hur mycket dom kan dra!
Komforten kan man diskutera, visst är det mjuka och sköna säten men för mig är komfort at man kan sitta och köra avslappnat, det gör man inte på landsväg med en caprice, du sitter lågt som fan (jag är 1.90 lång) och slappnar du av med ratten så börjar bilen gå som en orm på vägen pga att styrservon är så pass kraftig att den drar sig skälv åt olika håll nästan.
Som vinterbil är den ganska frustrerande så det är ordentligt vrid i maskin så den spinner gäna loss redan på tomgångsvarv när du ska iväg, och det går inte att ha värme mot sidorutorna och vindrutan samtidigt, och inte i samband med AC, du måste välja en av dessa.
Spolavätsketanken är en påse under huven som tymmer 1 gallon, blir ganska mycket påfyllande, spolarmunstycken är inte heller ställbara, och klarar inte att spruta upp på vindrutan i landsvägsfart.
Bilen går inte in i en vanlig garagelänga, dom är helt enkelt för långa, och på bredden blir det problem på ikea då rutorna helt enkelt inte är tillräckligt breda, om det står bilar på båda sidorna. Man får parkera 1 km bort där man kan stå lite som man vill
Som glidarbil är dom skitmysiga men bruksbil/året-runt-bil så är dom rätt kassa då dom inte är sverigeanpassade.