Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-01-16, 13:21
  #1
Medlem
Knudsons avatar
Hej!

Småfelen fortsätter på volvon. Har en 745 med en b230f under huven. Problemet nu är att tomgången är så förbannat hög. Ligger mellan 2000-3000 varv . Intressant är det dock att det endast blir så efter att jag kört en sträcka, låtit bilen stå en stund för att sen köra iväg igen. Om jag kör från att motorn är kall till att den blir varm utan några stopp är det inga problem med tomgången.

På min gamla Saab hade jag precis det omvända felet. Så nu undrar jag vad jag ska börja kolla upp? Misstänker att det kan ha något med tändningen att göra!? Förövrigt lyser varningslampan för lambdasonden hela tiden. Kan det ha nåt med det att göra?

Mvh//

Knudson
Citera
2010-01-16, 13:32
  #2
Medlem
BesserWissers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knudson
Hej!

Småfelen fortsätter på volvon. Har en 745 med en b230f under huven. Problemet nu är att tomgången är så förbannat hög. Ligger mellan 2000-3000 varv . Intressant är det dock att det endast blir så efter att jag kört en sträcka, låtit bilen stå en stund för att sen köra iväg igen. Om jag kör från att motorn är kall till att den blir varm utan några stopp är det inga problem med tomgången.

På min gamla Saab hade jag precis det omvända felet. Så nu undrar jag vad jag ska börja kolla upp? Misstänker att det kan ha något med tändningen att göra!? Förövrigt lyser varningslampan för lambdasonden hela tiden. Kan det ha nåt med det att göra?

Mvh//

Knudson

Lyser varningslampan för lambdasonden så finns det säkert en felkod i systemet. Det kan ju vara tomgångsmotorn som hängt sig. Min gör det ibland när den är riktigt kall.

Vet du hur man kollar felkoder på bilen?

Så här gör du (klippt från 700-forumet):

"Börja med att leta rätt på diagnostikenheten. Den finns i motorutrymmet framför eller strax bakom vänster fjädringstorn (sett i bilens körriktning).



1. Tändningen ska vara avslagen. Lyft upp locket på diagnostikenheten och lossa tråden från hållaren på enhetens sida.

2. Lägg märke till att det finns sex numrerade uttag på enhetens framsida. Endast två av dem används. Uttag 2 för kontroll av bränslesystemet och uttag 6 för tändsystemet.

3. Ha papper och penna redo, så att du kan anteckna de felkoder som visas. Det kan vara upp till tre stycken. De tresiffriga koderna visas som en serie blinkningar av den röda lysdioden (placerad bredvid testknappen) med en kort paus mellan varje siffra.

4. Stick in tråden i uttag 6 på diagnostikenheten och slå på tändningen (läge II). Tryck på testknappen en gång i ungefär en sekund och släpp den sedan och vänta på att lysdioden ska blinka. Anteckna felkoderna. Om mer än en visas, anteckna alla till dess att den första visas igen och slå av tändningen.

5. Om kod 1-1-1 visas anger detta att systemet inte har felkoder för tändsystemet sparade i diagnostikenheten. I detta fall ska du flytta tråden till uttag 2 och slå på tändningen och trycka en gång till på testknappen. Anteckna de felkoder som visas, de gäller för bränsleinsprutningen i systemet. Slå av tändningen. Om du åter får felkod 1-1-1 anger detta att inte heller bränslefelkoder finns sparade i systemet och att det fungerar korrekt.



Radering av felkoder:



1. Ha tändningen avslagen, sätt i kabeln i den sockel du vill radera felkoderna.

2. Slå på tändningen (läge II), håll inne knappen i minst 5 sek och släpp. Nu ska lampan tändas och lysa konstant, tryck nu ner knappen igen i minst 5 sek och släpp.

3. Tryck till på knappen i ca 1 sek, nu ska kod 1-1-1 visas (dvs. ingen felkod lagrad). Klart!


Här är de olika felkoderna och vad de betyder:

Felkoder bränsle (uttag 2):

1-1-1 Inga fel

1-1-2 Fel i styrenheten

1-1-3 Insprutningsventil fel

1-2-1 Fel i signal från luftmassmätaren

1-2-3 Signal från kylvätsketemperaturmätaren saknas

1-3-1 Varvtalssignal saknas

1-3-2 Fel batterispänning

1-3-3 Tomgångsläget på spjällkontakten fel

2-1-2 Fel på signal från lambdasonden

2-1-3 Fullastläget på spjällkontakten fel

2-2-1 Lambdaregleringen fel

2-2-3 Signal fel från tomgångsventilen

2-3-1 Lambdaregleringen fel

2-3-2 Lambdaregleringen fel

2-3-3 Tomgångsventilen fel

3-1-1 Hastighetsmätarsignal saknas

3-1-2 Signal för knackuppfettning saknas

3-2-2 Renbränning av tråden ur funktion


Funktionstest av insprutningsventilerna och tomgångsventilen:



Slå på tändningen och tryck in knappen 3 gånger (varje tryckning minst en sekund men högst tre). Nu skall i tur och ordning insprutningsventilerna och sedan tomgångsventilen börja arbeta samtidigt som lysdioden blinkar. Man kan med handen känna på komponenten eller lyssna.




Felkoder tändning (uttag 6):

1-1-1 Inga fel

1-4-2 Fel i styrenhet, motorn går med nedsatt tändning

1-4-3 Fel i knackgivare, motorn går med nedsatt tändning

1-4-4 Lastsignal saknas

2-1-4 Fel i varvtalsgivare

2-2-4 Temperaturmätare felaktig

2-3-4 Fel i spjällkontakt, motorn går med nedsatt tändning."
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback