Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2010-01-22, 23:38
  #49
Medlem
Har hänt att man skrikit åt någon "jävla subba" eller "gubbjävel"
Citera
2010-01-22, 23:40
  #50
Medlem
kajakhyvlarns avatar
nää, det är alla andra som kör defensivt!
Citera
2010-01-23, 09:04
  #51
Medlem
DrSpokes avatar
Hehehe... Underhållande tråd faktiskt. Brukar för egen del rycka på axlarna åt det mesta då ingen är ofelbar så den här utopin med felfri trafik är rätt.... löjlig.

MEN: Även fantomen måste ju kissa och jag blir tokförbannad när nån idiot i plåtmodul beter sig medvetet livsfarligt mot mig när jag cyklar. Idioter brukar nämligen bli ännu mer idiotiskt kaxiga när de kan gömma sig i ett plåtskal som bekant, och av någon anledning anser rätt många sig ha förtur gentemot oss miljövänliga cyklister. Brukar bjuda ut dem ur plåtmodulen men hittills har ingen nappat tyvärr.
Citera
2010-01-24, 16:00
  #52
Medlem
CityBangBangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rassa
Lugn för det mesta, jag kör mycket i jobbet och det tar för mycket energi att hetsa upp sig över andra med- och mottrafikanter

Jag läste nån vetenskaplig analys för några år sen om varför människor som vanligtvis är balanserade, vänliga och förstående, kan begå mord bara för att någon tränger sig före i en rondell, tex. Det är tydligen så att vår privata zon, som vanligtvis sträcker sig ca 50 cm ut från vår kropp, sträcks ut till att omfatta även bilen när vi befinner oss i den. Om någon kommer för nära eller hotar vår personliga zon så känner man sig obekväm och vill gärna ta ett steg tillbaka, alternativt försvara sig på annat sätt.

Det gäller med andra ord att ha med sig en stridsyxa liggande bredvid sittbrunnen i bilen
Citera
2010-01-24, 16:06
  #53
Medlem
CityBangBangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fullfittan
Lugn för det mesta förutom utom när jag är ute och rastar kärran på fina foltomma och kurviga vägar.

Enligt Svensk ordbok så betyder Kärra typ enklare tvåhjulig vagn (ibland med ett hjul)!
Så jag förmodar att det är du som är det drivande fordonet ... ett ganska miljövänligt biodynamiskt fordon med andra ord..
Citera
2010-01-24, 18:06
  #54
Avstängd
Schnitzel Fritzs avatar
Jag är väl inte aggressiv men väl besitter jag en rätt stor portion fräckhet. Fast ibland är det bara för jäkla trist när söndagsbilister är ute och kör andra dagar än just söndagar, vilket jag vid mer än ett tillfälle påpekat. har helt enkelt frågat idioten om vilken dag det är idag och idioten har svarat ex onsdag. "-ja just det. Det är inte söndag. Vad gör du ute, KÖR HEM!"

två-filer-blir-till-en-pga-vägarbete har jag min lilla taktik på Bara att spotta en lastbil så långt framsom möjligt, ju större lastbil destu bättre. För dom lämnar mer utrymme till framförvarande än personbilar så där kan man klämma in sig. Men man måste vara lite lurig, ha hyfsat hög hastighet förbi nästan hela lastbilen sen bromsa hårt och svänga in i luckan som är tillräckligt stor. Anar han n¨tt kommer han ju täppa till luckan så man måste var snabb. Detta skapar irritation vilket i sig själv är ganska kul.

Ibland dyker det upp självutnämnda trafikpoliser vid tillfälle som den ovan som går ut och lägger sig i omkörningsfilen, vilket är skönt att veta att ett sådant beteende ger dagsböter. Numera videofilmar jag dessa tillfällen och ringer polisen. Vid minst ett tillfälle har jag gjort omvänt mot dessa, snott deras lucka sen vägrat släppa in dom.
Citera
2010-01-26, 05:52
  #55
Medlem
Spindel-tarzans avatar
Som flera sagt tidigare, man var nog aggresivare förr , men är nog nu lite mer mogen eller som en tjejkompis (som kör aggresivt) sa - Du kör som en 85-åring med gråstarr.

Här i Uppsala verkar det bero på bilstorleken också hur andra kör, kommer jag i min Polo så så tänker folk -ähh han har en liten bil jag kan gå rakt ut/byta fil/korsa vägbanan lite chansbeetende, medans man körda förra svärfars volvo 945:a då var det ingen som chansa, vet inte om dom insåg stor bil Aj
Citera
2010-01-26, 06:11
  #56
Medlem
Wu-Tangs avatar
Jag har egentligen blivit någorlunda aggressiv och förbannad en gång, och det kan vara lite off-topic då jag var på en båt. Iallafall kom en sån där pappabetalar-gosse och höll på att smälla in i mig bakifrån med en rejält snabb båt. Slutade med att jag letade upp idiotjäveln senare och skällde ut honom. Var inte långt ifrån att knuffa ner honom i vattnet. Jävla attityd hade han också
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback