Citat:
Ursprungligen postat av
HeavyPop
Har man hittat något big foot/sasquatch lik..?
Alltså, dom dör väl förr eller senare.
Det verkar man ha gjort vid återkommande tillfällen och de är dokumenterade i pressen sedan sent 1800-tal till kanske 1930~isch. Senare har folk fortsatt att köra på och skjuta de djur som hotat eller tagit deras boskap. Dessa källor är inte sällsynta i US och Canada och återberättas i många kanaler idag.
Citat:
Ursprungligen postat av
DeValera
Har sett ett tv-show om detta på Discovery. Intressant. Nyligen hamna Yowies (australiska bigfoots) på värmekamera i Australien.
...
Finns det någon spillning efter dessa?
Spillning har jag inte hört mycket om men det finns kadaver, ben, hår. Min uppfattning idag är att allt tyder på att de begraver sina döda, bär hem sina sårade och undviker människan så långt det går.
... De tycks till viss del dölja spår. (Jag kan inte bedöma den här biten, är ingen outdoorsman i hunter-mått. Jag hajkar bara men varken jagar eller spårar.)
Citat:
Kadaver efter deras måltid. De ska tydligen vara allätare och även döda byten. Borde gå att avläsa på bitmärken om ett villebråd är uppäten av varg, björn eller bigfoot.
De verkar lämna färre spår. Vid attacker av det vilt man känner till ses rester av fight. Historier om Sasquach berättar att de t ex jagar i par, ligger i bakhåll, bryter frambenen av renar, sedan nacken och sen bär iväg dem. Noll blod där. Och de går långt. Kilometer och mil.
Citat:
Vart sover bigfoot? I dokumentären på Discovery ser man enkla kojor som påstås vara bigfoot-bon. Borde ju hittats många sådan genom åren.
Ja, det har det säkert. Fått uppfattningen att de är mycket (vad heter det, regionalt bundna och claimar områden...) men rör sig över stora områden. De måste ha en bas nånstans, den saken får väl antas vara under jord men caves och det systemet har jag ingen uppfattning om.
Citat:
Hur ofta förekommer bigfoot legender i indianfolkens sägner?
De tycks förekomma återkommande och parallelt med ex native americans sedan århundraden och har antagits porträtteras i sten för tusentals år sedan.
Citat:
Att människor skulle kunna para sig med dessa får nog ses som rent nonsens.
Några hävdar ju att analys av Sasguatch-DNA visar noll påverkan på den manliga sidan men att det kvinnliga kromosomet visar på parning med arten via RNA och ska tydligen visa hur många gånger. Jag minns inte min skolning och kan inte bedöma det heller.