Så, varför anses de 3 senaste filmerna vara "vedervärdiga"? Jag tycker personligan att de är helt okej och om jag skulle ranka serien totalt skulle det bli:
A New Hope
The Jedi Returns
Revenge of the Sith
The Phantom Menace
Attack of the Clones
The Empire Strikes back (Förutom början med Hoth som slår alla andra filmer med hästlängder

)
Vad är det som anses så dåligt? De använder ju samma ingredienser, stora rymdslag (utom 2an dock men den kompenseras av en stor jävla markstrid istället.), typisk starwars-humor där någon karaktär älskar att dra snikna monologer eller snarare ord för sig själv eller scenen med R2D2 som åker rakt in i väggen i 3an följt av att 6-7 droids kommer, många olika typer av aliens, barer/andra mysiga ställen (t ex baren på tattoine eller den på coruscant i EP2 där de jagar kameleont-alienen), ljussabelfighter (Där 3an slår alla andra med hästlängder, helvete vad najs koreograferad fajten mellan Obi och Ani är

) samt ställen där allt bara känns hopplöst (Jedis blir slaktade, hela 5an etc.).
Som sagt, vad är det som fattas?
Enda jag kan komma på är att det är för mycket kärlek och gulligull i 2an, de hade kunnat göra som i de gamla filmerna lite mer subtilt och skämtsamt.