Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2004-03-01, 00:31
  #13
Banned
Citat:
Ursprungligen postat av Sprava
Einsteins lärjunge?
nej men jag är jävligt smart(som du vet), och eftersom ingen annan skrev det så var jag tvungen o kommentera..
Citera
2004-03-01, 00:33
  #14
Medlem
Spravas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .:Pimp:.
nej men jag är jävligt smart(som du vet), och eftersom ingen annan skrev det så var jag tvungen o kommentera..

Nej, dessa robotarmar bajsade inte
Citera
2004-03-04, 15:33
  #15
Medlem
Nemesis1s avatar
I strategispelet Master Of Orion kan man spela som en robotar som tar över universum... Meklars kallas de...
Citera
2004-03-04, 16:51
  #16
Medlem
jaha jovissts avatar
Det här ämnet stör mig en aning eftersom konceptet skulle innebära att universum på några miljoner år skulle drälla av såna robotar, och det gör det ju inte. Så antingen är det omöjligt, eller så har ingen intelligent civilisation vågat göra en av rädsla för konsekvenser, mutationer osv. Om det blir möjligt att skapa konstgjort liv så kommer förmodligen en väldigt sträng lagstiftning att stoppa det får man förmoda, eftersom det ju finns viss risk att vi utkonkurreras av den.

Men eftersom det är maskiner byggda av människor så borde det vara möjligt att simulera deras utveckling över ett par tiotusentals år sådär, och förmodligen har detta gjorts(i andra solsystem) och visat på okontrollerbara effekter.

För utförligare svar på dessa frågor hänvisar jag till närmaste utomjordiska civilisations tekniska ambassadörer.
Citera
2004-03-07, 22:23
  #17
Medlem
Bandhundens avatar
fan vilken grym idé. en maskin som konsumerar material och bygger kopior av sig själv. vad ska den få energi ifrån och hur stor måste den vara förresten? om den är liten så bör den vara bestyckad på något sätt. om det kom en sån maskin och skulle konsumera materialet jag är byggd av så skulle jag försvara mig så den bör ju rimligen ha något slags vapen mot besvärliga livsformer
Citera
2004-03-08, 11:49
  #18
Medlem
Croatons avatar
Att bara utveckla en maskin som med hjälp av givna preferenser och mål försöker kopiera sig själv skulle nog inte fungera... maskinen skulle inte kunna anpassa sig efter nya omständigheter som den ursprungliga tillverkaren inte hade tagit med i beräkningarna...

Om maskinen däremot tilldelas intelligens så blir ju allt helt plötsligt mer intressant...

Maskinen skulle då kunna anpassa sig själv för att bättre klara nya problem och någon form av artificiell evolution borde ju rimligtvis ta form.

----------------------------

En sidotanke är ju att om maskinen skall uppnå sitt mål, att kunsumera universum, skulle den ju tillslut komma till en punkt där hela universum består av just maskinen i sig... då borde den ju rimligtvis börja konsumera sig själv eller?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback