Citat:
Ursprungligen postat av Fina Gubben
Fel. Inte ens idag är alla spelen i HD. Väldigt många spel körs i 500-600p för att sedan skalas upp.
1. Har det i någon tidning här hemma, kan leta upp om så behöves.
3. Du kanske vet bättre än mig hur spelutveckling fungerar, för jag visste inte att man med endast hårdvara kunde göra spelet snyggare. Trodde att det behövdes lite mer input i form av kod.
4. DreamCast tillhör PS2-generationen, alltså var dom först, det går inte att ursäkta det på något vis. Logik säger att Nintendo inte kommer först med en ny konsol. Säljer man bra & i stora mängder har man inte behov att äventyra hela företaget bara för att. Du får fråga någon som sysslar med företagsverksamhet bland stora företag vad dom skulle gjort ifall dom varit i Nintendos position. Släppa nytt först eller rida vågen ut.
5. Min jämförelse är helt korrekt. Stationära konsoler är precis som TV-apparater, något man investerar pengar i & använder under flera år. Du är bara ledsen för att den krossade ditt argument. Var inte ledsen.
6. Självklart spelar det roll. För att veta hur framtiden kommer fungera får man kolla bakåt på vad som har funkat. Problemet är att dom flesta företag bara kollar på föregående generation, det är inte många som kollar ända bak till Atari-tiden, det är där man ska börja. NES sålde väldigt mycket. Efter NES hade Nintendo råd att fortsätta med konsoler ända till Wii, utan NES hade Nintendo konkat för länge sedan. OKej, föregående mening är lite gissningar men kollar man på hur konsoler/spel av Nintendo minskat kraftigt sedan NES är det inte något orimligt antagande.
8. Har du siffror på hur mycket Wii Fit+ med Balance Board sålde under 2009?
9. HAhahahahaha. Jag skrattade igen för att det inte är fakta. Du vet väl att VGChartz hittar på sina försäljningssiffror va? Så länge Nintendo inte går ut med sina siffror vet vi inte hur mycket spelet har sålt. NSMBDS (till NDS) säljer fortfarande mycket, likaså Mario Kart DS. Dom är fortfarande med på top10-listorna varje månad. Hur förklarar du dessa spel?
Standard blir det imo när majoriteten har bytt över till det, vilket inte har skett än.
Jag vet mer om kunderna eftersom jag pratar med kunderna varje dag & ser på verkligheten med fina ögon. Stora företag vet oftast inte vad kunder vill ha. Det är det ytterst få som vet. Google, Apple, Nintendo, etc. vet vad kunder vill ha, därför säljer deras produkter bra. 3D kommer inte vara standard om 2-3 år. Vi kan återkomma till detta inlägg om 2 år & skratta åt denna debatt då.
Jag dömer inte ut tekniken, jag dömer drömmarna om att det kommer bli standard & något alla kommer se som vardagligt inom loppet av 2 år. Lite realistisk får man vara.
Alla? Antar att du glömde bort Wii som var slutsålt i över 2.5 år?
Jag har inte hört många hylla den, förutom teknikbaserade hemsidor/tidningar.
Jag sitter på andra våningen, har inte ens någon källare. Det är jag som hämtar mina referenser från verkligheten, du hämtar dina från propaganda (det är vad pressmeddelande & liknande går ut på) som företag vräker ur sig.
1. Majoriteten är ändå 720p eller mer. Och oavsett vad så skickar 360 ut 720p eller 1080p, lika så PS3. Att man kör en annan native resolution har INGET med att konsolen skickar ut det i HD. Alla spel skickas i HD format så HD är standard. Du kan inte skicka ett spel i 600p.
3. Uppskalning och kantutjäming läggs ovanpå. som sagt, MS gör det redan på Xbox 1 spel i Xbox 360 utan att spelen skrivs om. Wii emulatorer på PC gör det också:
http://www.youtube.com/watch?v=3MurWPRzmzo
4. Finns ingen annan industri som jobbar i strikta generationsskiften så att fråga andra företag känns rätt dumt. Generations tänket är rätt förlegat. Speciellt idag när det snackas Wii och sen HD konsoler. Som sagt, snöa inte in dig i dåtiden. En mindre hårdvaru uppdatering handlar inte om att starta en ny generation av konsoler utan att få ett initiativ till att uppgradera. 360 gjorde ett uppgradering iom HDMI och det snackas ännu större planer i och med Natal. Jag tror som sagt det funkar med bra resultat sålänge det inte känns tvingande för kunden. Samma spel fungerar på DS som DSi, samma tanke är det på min logik bakom Wii vs Wii plus.
5. Du är bara korkad

Folk uppgraderade från PS2 till PStwo (som hade tekniksa uppgraderingar). Från 360 till 360 HDMI. Från PS3 till PS3 slim. Så att byta upp sig från Wii till en Wii med HD och HDMI är knappast långt i från verkligheten.
6. Ps1 till Ps2 är isf trevligare exempel. NES är liksom en försvunnen tid. Klart historisk data är viktig, men bara för att en sak gjordes på ett sätt i industrin förr så betyder inte det att man ej kan bryta mönstret o lyckas. Kallas destruktiv innovation och kan vara så enkelt som hur man planerar produktutveckling. Japansk bilindustri totalkrossade konkurrensen med JIT systemet trots att alla andra hade förr hade blivit större via Fullskalig vertikal integration. Så att bryta ett mönster kan ge enorma fördelar.
8. Ja det är VGchartz där också tyvärr.
9. Vet att de inte är 100% pålitliga, de hittar inte på utan de projekterar siffrorna utifrån data. Så gör tyvärr alla analyser, finns ingen som har 100% säkerhet på hur mycket som sålts till kund...inte ens Nintendo själva. Men visst om du vill tro att de ej sålt 10 miljoner så visst. Skulle gissa på att Nintendo presenterar det tillsammans med NDP för december. Ska vi slå vad? sett till att VGchartz träffat rätt bra med Halo 3 o MW2 försäljningen så känner jag mig rätt säker.
- När sa jag att 3D skulle vara standard inom 2 år? Du får fan läsa igen först. Standarden är redan spikad, så den punkten är klar. Sony och MS lovar införsel under 2010 så det börjar där. Om artikeln jag postade innan har rätt, vilket borde vara, så lär Sony iaf ha det som standard på PS3 innan 2012 och MS lär knappast vara sämre. Så ja inom konsol kan vi nog säga 2 år, iaf hos 2 av 3 maskiner. Som sagt mässor visar framtiden, framtiden är 3D oavsett hur mycket gimmick du tycker, priser och utbud blir nog acceptabla 2012 sen rullar det på där. Men än en gång, standarden kommer först till konsol och på alla fronter har det redan börjat rullas och det blir knappast mindre för varje dag.
- Jämför inte försäljningen av en produkt med införande av en standard. Ingen stor standard blir majoritet snabbt, men än en gång konsol är oftast steget före.
- Då kanske du ska lyssna. Läs recensioner om Avatar och se hur många som inte lyfter fram 3D som positivt. Men visst du vet bäst, att alla stora tillverkare av Tv nu presenterar 3D apparater visar ju bara på att de borde anställa dig. Att Tim Burton och James Cameron gör sina storfilmer i 3D visar ju bara att du borde vara där och inte dem.
Det dumma är att du först säger att det ska bara vara en gimmick som på 70-talet. Sen påstår du att 3D är som 3D. Sen att kunderna inte vill ha det. Men ändå så snackar du om att det ska bli standard om 10 år. Känns som att skjuta sig själv i foten. Gott affärssinne handlar om att antingen vara först i en våg eller vara tidigt med.
Hade du lett ett företag som tillverkar TV, hur hade du tänkt då? "ne va fan skit i vad alla andra gör, blir ju ingen större majoritet som köper det inom 5 år"? Borde snarare vara "detta är framtiden, ska jag överleva som företag så måste jag hoppa på". Så tror iaf jag MS och Sony har tänkt med Wand och Natal efter har sett succén med Wii och motion sensing.