Citat:
Ursprungligen postat av Molson Canadian
Dvs. du har inte byggt upp relationen med hunden så att den är uppmärksam på dig, vilket handlar om intresse.
Att det "räcker" med att nudda hunden för att få uppmärksamhet är ingen merit. Att du ens behöver göra det är snarare ett tecken på motsatsen. Som jämförelse; Det räcker att jag ger ifrån mig ett tyst smackande för att hunden ska reagera och direkt uppmärksammar mig, även om han är lös långt borta. I och för sig reagerar han direkt även utan ljud också utifrån mitt kroppsspråk, men i grund och botten handlar det om att hunden förväntar sig att nu sker något roligt, som den får vinst på.
Du är uppenbarligen inte särskilt intressant för hunden och då har du förlorat redan innan du startar. En sådan hund kommer att skita fullständigt i dig när den noterar något som faktiskt är intressant. Då kan du stå där och nudda hunden - du har bränt förutsättningarna.
Jag skrev inte om mina hundar, jag skrev om alla hundar. Läs inlägget igen så ser du att mitt inlägg handlar om att man inte behöver vara särskilt fysisk med hundar. ALLA hundar reagerar på beröring hur lätt den än är.
Jag har en 3åring och en snart 1åring som kan vara lösa när som och var som, ändå så har jag inte använt godis. Min belöning till mina hundar är fysisk, dvs klappar, bus och brottning vilket jag anser är bättre än godis. Varför? För att det är en mer naturlig förstärkning än att tugga på leversnittar så fort man får ögonkontakt.
Att era hundar går fot och tittar på er är för att de vet att de kommer få godis, mina FÖLJER mig för att det leder till fysisk aktivitet.
Bara för att man behandlar sina hundar som just hundar så betyder det inte att de inte mår bra, så skippa snacket att mina hundar skulle må dåligt och vara osäkra.
EDIT: Att din hund kommer till dig när du smackar eller vad du nu skrev är inte heller någon merit. Stannar jag så sätter sig mina hundar vid mig utan att jag ens behöver titta på dem. Får jag guldstjärna nu?
EDIT2: Vill också säga att jag inte tycker det är fel på något sätt att använda godis. Jag förstår bara inte varför man ska använda en trestegsmetod när det funkar lika bra/ om inte bättre med tvåstegsmetoden.