Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-05-28, 05:15
  #445
Medlem
HappyHandsomes avatar
Skaffa polare irl. Alltid kuligare att brajja med nån annan. Bjud in en forumit, jag är på!
Citera
2010-05-28, 05:20
  #446
Medlem
Fittfittas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Donk
Nu blev ja bäng så "problem solved" så att säga
Men tack ändå fb!
Okej, annars skulle jag föreslå att du kunde bygga en båt.
Citera
2010-05-28, 09:24
  #447
Avstängd
Nicoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cookie-lover
Skaffa dig en billig mc och övningskör med den, blir ju ganska billigt det viset och kan tänka mig att som student vill man inte ha överdrivet med utgifter. Och vips så kan du komma till flickvännen snabbare och har något roligt att göra. Gå gärna med i ett mc forum så hittar du snabbt nya kontakter och vänner som vill ut och åka lite nu mot sommaren.

Nja finns ju inte direkt jätte billiga mcs :P? Och vore rätt så illa ifall jag åkte dit då jag åkt dit tidigare också. Kanske inte världens bästa idé .

Citat:
Ursprungligen postat av BenAsslick
Dåliga vänner du har som inte vill umgås med dig för att du inte knarkar =/
Jag kan inte säga hur du ska skaffa vänner, däremot kanske du borde skaffa dig en hobby av något slag. Bygg en dator, installera linux, renovera en bil.. hitta någonting av intresse och bli bättre på det =)

Äh, det bara blev så och jag har själv valt att ta distans från de också numera. Har byggt båda mina datorer, orkar inte med Linux har inte tålamodet . Har ingen bil haha, och jo. Har försökt att hitta något intresse men inget som riktigt fastnar ;(.



Citat:
Ursprungligen postat av Silverturk
Jag antar att din "omvälvning" där du avbryter allt vad droganvändning heter kom för inte allt för länge sedan? I så fall kan du fortfarande gå i lite gamla tankebanor/rutiner, ungefär som någon som har en väldigt stressig tillvaro och tvingas vända på varje minut för att hinna med helt plötsligt ställs inför en ofrivillig väntan på något. Man kan då bli just rastlös och inte veta vad fan man ska göra.

Är det nya umgängeskretsar du söker bör det intåget rimligtvis ske genom någon gemensam vänskap. Det eller att du hittar någon annan form av aktivitet du känner dig intresserad av och som du kan fördriva stora mängder tid på.

Inte jätte längesedan, men 6 månader sedan rätt så exakt. Men innan det under 1 år ungefär så höll jag inte på mycket alls heller (tycker jag då jag missbrukade varje jävla dag i något år innan). Men nu är det inget som sagt. Så då har alla vänner försvunnit och är inte en del av dem längre osv! Och ja, jag går fortfarande till och från i gamla "vanor". Är jobbigt ibland men håller ut för det mesta för jag vet om att jag har en ljusare framtid utan . Och mjo det som är grejen, gemensam vänskap! Det är genom min flickvän och de är ju som sagt lite yngre och inte min typ av människor kanske, vilket är synd men jag gillar dem ändå men de har så mycket annat för sig och andra intressen än vad jag har.
Men men!
Citera
2010-05-28, 09:53
  #448
Medlem
Optimusprime420s avatar
Du låter precis som en av mina polare! Han skaffade också flickvän och slutade röka gräs med oss, dock umgås vi lite fortfarande.

Börja lira lite korpenfotboll, där kan man hitta många sköna polare och man slipper vara rastlös om man tar det lite seriöst och har många träningar!
Citera
2010-05-28, 14:55
  #449
Medlem
Crucifixess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Donk
Nu blev ja bäng så "problem solved" så att säga
Men tack ändå fb!
Haha, vad ska man säga, "kul att det löste sig"?

Alltid glad att kunna hjälpa till! Norrland är för jävla fint. Ska komma på ett par fler grejjer, som jag kan skriva till dig ifall du har tråkigt och jag är vid datorn inatt.
Citera
2010-06-12, 20:58
  #450
Medlem
Svaniiss avatar
Har städat allt, lagat och ätit min favoriträtt, kört lite bil. Vad fan finns det att göra? Bor i Västerås om någon har några tips.
Citera
2010-06-12, 23:20
  #451
Medlem
jocke1100s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DenGubbenGårEj
Runka.
Knarka.
Äta.

Haha... Läste topic, och förstod genast att någon skulle nämna det inom kort kort tid...
Citera
2010-06-12, 23:31
  #452
Medlem
jocke1100s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svaniis
Har städat allt, lagat och ätit min favoriträtt, kört lite bil. Vad fan finns det att göra? Bor i Västerås om någon har några tips.

Ja... Du kan ju alltid (imorgon) gå i kyrkan. Konserthuset kanske har någon föreställning. Du kan ju gå till Skrapan/Gallerian och jävlas med telefonförsäljarna. Skejta/cykla på Aseatorget/framför Melker-byggnaden.
Gå upp på Djäkneberget och kika på runstenarna/mata ankorna (med preparerat bröd, om du tycker det är skoj).
Hälsa på försäljarna vid stånden på Stora Torget.
Picknick med god bok i Vasaparken.
Fika i stan (Chantals i Punkt, Varda på Stora Gatan, Wayne's coffe i Sigma, Systrarna Ericsson i Gallerian, Coffehouse by George i Skrapan, mfl.)
Kyrkbacken är alltid skoj att kika på...
Läs en bok på Stadsbiblioteket.
Handla på Erikslund/Hälla.
Gå till Centralen och snacka med pundarna/alkisarna.
Hälsa på getterna på Vallby Friluftsmuseum...
Ta båten till Elba/Östra holmen.
Golf på Frösåker/Vallby/Hälla.
Gokart på Hälla/Johannisberg...
Fiska i Svartån (kräver kanske fiskekort...)
Bada (Framnäs, Lögarängen, Björnön, Ängsö, Tidö Lindö, Elba, Östra holmen mfl.)
ABF har säkert kurser i något språk eller så (Har för mig att de flyttat till Björnövägen, nära Kunskapsskolan)...

Det finns mycket att göra i kära Västerås!
Citera
2010-06-13, 13:34
  #453
Medlem
Vattendroppes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tochr
Jag sitter här och har ganska tråkigt, har lite saker att göra som att spela gitarr och titta på tv.. Men vad kan man egentligen göra när man är hemma själv? Skulle jag kunna få tips på lite tidsfördriv ?

Spela in gitarren och gör en kul liten
video till musiken, då har du lite att pyssla med en stund.

Lycka till
Citera
2010-06-14, 15:38
  #454
Medlem
pekfingers avatar
gå och mata fåglar har jag faktiskt gjort några gånger när jag har riktigt jävla tråkigt. haha
Citera
2010-07-11, 02:54
  #455
Medlem
MRs avatar
Fyfan, halva mitt sommarlov har jag haft lite små tråkigt =]
Men det har blivit lite roligare nu då jag börjat bli mer aktiv på att göra någonting.
Har t.ex köpt 2 små gnagare som jag kan spendera tiden med någon timme per dag eller så.
Sedan tränar jag ju gym varje/varannan dag i cirka 2 timmar.
Sedan brukar jag vara ute och promenera i naturen och fundera på allt möjligt, då detta har börjat föröka min kreativitet så jag har börjat nydligen smått med ett film-projekt på datorn.

Visst, ändå har jag kvar lite luckor på dagen då det känns som att det inte finns något att göra, men inte lika mkt som jag hade för en månad sedan då lovet just hade börjat, eftersom skolan tog all tid och jag gjorde nästan inget annat än plugga o sådant.
Citera
2010-07-18, 18:29
  #456
Avstängd
Bio
Dricka
Åka båt
Grilla
Nintendokväll
Åka utomlands
Poolparty
Åka gokart
Skara sommarland
Liseberg
5-kamp
Bygga en flotte
Bada
Filmkväll
Lana
Pokerkväll
Familjespel
Spela fotboll
Spela kubb
Göra musik
Skidresa
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback